Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

//Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. naszej ery (niektóre źródła mówią, że nawet w VII). Do Europy pierwsze wzmianki o papierowym pieniądzu trafiły za pośrednictwem Marco Polo (1254-1324), ale zaczęto ich używać dopiero w XVII wieku jako wygodnego substytutu złotych i srebrnych monet. Banknoty same w sobie nie posiadają właściwie żadnej wartości, stanowią jedynie zobowiązanie do zapłaty. Na przykład na banknotach emitowanych przez Bank Anglii widnieje napis: „Zobowiązuję się wypłacić na żądanie posiadacza tego banknotu sumę w wysokości…”, zaś na dolarach możemy przeczytać słynne „Ufamy Bogu” (ang. In God We Trust).

Jednak w rzeczywistości, przyjmując za swoją pracę plik banknotów, ufamy ich aktualnemu emitentowi. Wierzymy, że nie wyemituje on ich tyle, by stały się bezwartościowe. Wiele rzeczy może służyć jako pieniądz – od muszli kauri z Malediwów aż po olbrzymie kamienne dyski (kamienie rai), których używano na wyspach Yap na Pacyfiku. W erze informatycznej pieniądz nie potrzebuje już nawet fizycznego nośnika, wszystko jest bowiem kwestią zaufania. Nie bez powodu słowo „kredyt” wywodzi się od łacińskiego credo, czyli „wierzę”.

Źródła zdjęć:

1. „Stone money at Hibiya Park in Tokyo” by Abasaa – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG#mediaviewer/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG
2. Autor: Sodabottle (Praca własna)

[CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (2)

By | 2018-11-01T15:43:19+00:00 17 stycznia 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. […] Zobacz też: Ciekawostki finansowe (3). […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.