Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

//Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

Ciekawostki finansowe (3) – pierwsze banknoty

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. naszej ery (niektóre źródła mówią, że nawet w VII). Do Europy pierwsze wzmianki o papierowym pieniądzu trafiły za pośrednictwem Marco Polo (1254-1324), ale zaczęto ich używać dopiero w XVII wieku jako wygodnego substytutu złotych i srebrnych monet. Banknoty same w sobie nie posiadają właściwie żadnej wartości, stanowią jedynie zobowiązanie do zapłaty. Na przykład na banknotach emitowanych przez Bank Anglii widnieje napis: „Zobowiązuję się wypłacić na żądanie posiadacza tego banknotu sumę w wysokości…”, zaś na dolarach możemy przeczytać słynne „Ufamy Bogu” (ang. In God We Trust).

Jednak w rzeczywistości, przyjmując za swoją pracę plik banknotów, ufamy ich aktualnemu emitentowi. Wierzymy, że nie wyemituje on ich tyle, by stały się bezwartościowe. Wiele rzeczy może służyć jako pieniądz – od muszli kauri z Malediwów aż po olbrzymie kamienne dyski (kamienie rai), których używano na wyspach Yap na Pacyfiku. W erze informatycznej pieniądz nie potrzebuje już nawet fizycznego nośnika, wszystko jest bowiem kwestią zaufania. Nie bez powodu słowo „kredyt” wywodzi się od łacińskiego credo, czyli „wierzę”.

Źródła zdjęć:

1. „Stone money at Hibiya Park in Tokyo” by Abasaa – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG#mediaviewer/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG
2. Autor: Sodabottle (Praca własna)

[CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (2)

By | 2018-11-01T15:43:19+00:00 17 stycznia 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. […] Zobacz też: Ciekawostki finansowe (3). […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.