Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Ciekawostki finansowe (4) – Żydzi i pożyczki

//Ciekawostki finansowe (4) – Żydzi i pożyczki

Ciekawostki finansowe (4) – Żydzi i pożyczki

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Głównym bohaterem „Kupca weneckiego” Williama Szekspira jest Shylock, żydowski kupiec zajmujący się udzielaniem wysoko oprocentowanych kredytów. Shylock jest jednym z wielu bankierów w historii Europy, którzy należeli do mniejszości etnicznych. Za czasów Szekspira Żydzi udzielali w Wenecji pożyczek kupieckich już od niemal stu lat. Prowadzili swoje interesy na specjalnych ławkach (włos. banci) w oddalonym od miasta getcie.

Dla chrześcijanina pożyczanie pieniędzy na procent było grzechem. Lichwiarze zostali obłożeni ekskomuniką na Soborze Laterańskim III już w 1179 roku. Ale dla Żydów jest w Biblii pewien korzystny zapis (Stary Testament, Księga Powtórzonego Prawa, Pwt 23,20-21): „Nie będziesz żądał od brata swego odsetek z pieniędzy, z żywności ani odsetek z czegokolwiek, co się pożycza na procent. Od obcego możesz się domagać, ale od brata nie będziesz żądał odsetek”. Karą za taką działalność było społeczne wykluczenie, stąd getta. W tym sensie można powiedzieć, że późniejsza nienawiść do Żydów, ze wszystkimi jej tragicznymi, historycznymi konsekwencjami, ma swoje korzenie w tym zapisie.

W Wenecji Żydzi pojawili się około roku 1509. Początkowo władze miasta nie chciały ich przyjąć, ale szybko stało się jasne, że mogą być użytecznym źródłem usług finansowych. W 1516 roku wydzielono dla nich specjalny obszar miasta na miejscu starej odlewni żeliwa (włos. ghetto znaczy dosłownie „huta”). Ci, którzy przebywali w Wenecji dłużej niż dwa tygodnie, musieli nosić żółtą literę O na plecach albo żółty (później szkarłatny) kapelusz.

Źródła zdjęć:

1. Autor: Thomas Gray, 1868 (http://www.bonhams.com/auctions/19782/lot/16/)

[Public domain], Wikimedia Commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (3)

By | 2018-11-01T15:45:15+00:00 17 lutego 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. […] Zobacz też: Ciekawostki finansowe (4). […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.