Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

/, Wpisy/Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

W starożytnej Mezopotamii funkcję pieniądza pełniły m.in. srebrne pierścienie i bryłki, blaszki, a nawet zboże. Ale najistotniejsze były gliniane tabliczki, na których zapisywano transakcje dotyczące produktów rolnych, takich jak jęczmień czy wełna. Choć wykonane ze zwykłej gliny, niektóre z nich zachowały się do dziś. Z jednej z nich, pochodzącej z czasów panowania króla Ammiditany (1683-1647 przed Chrystusem), możemy na przykład dowiedzieć się, że jej właściciel powinien otrzymać w porze żniw 330 miar jęczmienia.

System pożyczek w starożytnej Mezopotamii był bardzo dobrze rozwinięty. Rachunki matematyczne z czasów Hammurabiego (1792-1750 przed Chrystusem) sugerują, że w przypadku pożyczek długoterminowych stosowano coś na kształt współczesnego procentu składanego. Odsetki wynosiły z reguły 20%, a długi miały charakter przechodni. Kodeks Hammurabiego przewidywał umorzenie długów po odbyciu kary trzech lat więzienia. Nie oznacza to jednak, że babilończycy wynaleźli kredyt w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Większość pożyczek była bowiem formą zaliczki udzielanej przez królewskie lub świątynne magazyny.

Źródła zdjęć:

1. „Codex Hammurabi” by Elielhernadez – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Codex_Hammurabi.jpg#mediaviewer/File:Codex_Hammurabi.jpg
2. Autor: Jim Gordon

[CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (1)

By | 2018-11-01T15:41:09+00:00 4 stycznia 2015|2 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

2 komentarze

  1. Tezar 09/01/2015 w 10:02 am - Odpowiedz

    Swietnie że to opisałeś. Pamiętam o kodeksie Hammurabiego z gimnazjum. 🙂 Facet zrewolucjonizował cały system finansowy i prawny.

    • Kamil Cywka
      Kamil Cywka 09/01/2015 w 10:51 am - Odpowiedz

      Będę regularnie publikować tego typu ciekawostki. Mam nadzieję, że będą zachęcać do zagłębiania się w poszczególne tematy. Pozdrawiam serdecznie!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.