Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

/, Wpisy/Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

Ciekawostki finansowe (2) – Mezopotamia

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

W starożytnej Mezopotamii funkcję pieniądza pełniły m.in. srebrne pierścienie i bryłki, blaszki, a nawet zboże. Ale najistotniejsze były gliniane tabliczki, na których zapisywano transakcje dotyczące produktów rolnych, takich jak jęczmień czy wełna. Choć wykonane ze zwykłej gliny, niektóre z nich zachowały się do dziś. Z jednej z nich, pochodzącej z czasów panowania króla Ammiditany (1683-1647 przed Chrystusem), możemy na przykład dowiedzieć się, że jej właściciel powinien otrzymać w porze żniw 330 miar jęczmienia.

System pożyczek w starożytnej Mezopotamii był bardzo dobrze rozwinięty. Rachunki matematyczne z czasów Hammurabiego (1792-1750 przed Chrystusem) sugerują, że w przypadku pożyczek długoterminowych stosowano coś na kształt współczesnego procentu składanego. Odsetki wynosiły z reguły 20%, a długi miały charakter przechodni. Kodeks Hammurabiego przewidywał umorzenie długów po odbyciu kary trzech lat więzienia. Nie oznacza to jednak, że babilończycy wynaleźli kredyt w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Większość pożyczek była bowiem formą zaliczki udzielanej przez królewskie lub świątynne magazyny.

Źródła zdjęć:

1. „Codex Hammurabi” by Elielhernadez – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Codex_Hammurabi.jpg#mediaviewer/File:Codex_Hammurabi.jpg
2. Autor: Jim Gordon

[CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (1)

By | 2018-11-01T15:41:09+00:00 4 stycznia 2015|2 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

2 komentarze

 1. Tezar 09/01/2015 w 10:02 am - Odpowiedz

  Swietnie że to opisałeś. Pamiętam o kodeksie Hammurabiego z gimnazjum. 🙂 Facet zrewolucjonizował cały system finansowy i prawny.

  • Kamil Cywka
   Kamil Cywka 09/01/2015 w 10:51 am - Odpowiedz

   Będę regularnie publikować tego typu ciekawostki. Mam nadzieję, że będą zachęcać do zagłębiania się w poszczególne tematy. Pozdrawiam serdecznie!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.