Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Habermasowski dyskurs

//Habermasowski dyskurs

Habermasowski dyskurs

Prawda to zgodność opisu z rzeczywistością. Gdy te rzeczy się rozmijają, na przykład w debacie publicznej na dany temat, wówczas mamy do czynienia z habermasowskim dyskursem. Jak go rozpoznać? Oto jego najważniejsze cechy:

– „siła przekonywania” zamiast prawdy obiektywnej;
– odrzucenie racjonalności, czyli logicznego myślenia przyczynowo-skutkowego;
– odrzucenie doświadczenia i historii jako źródeł obiektywnej wiedzy;
– ignorowanie rzeczywistości (wypracowanie akceptowalnej prawdy w wyniku ścierania się poglądów, a nie ich konfrontacji z rzeczywistością);
– odwoływanie się do argumentów emocjonalnych;
– pozyskiwanie sympatii większości, a nie dążenie do prawdy;
– teoria „prawdy uzgodnionej”, czyli tzw. konsensusu (tzn. każdy ma swoją, równorzędną „prawdę”, a ostateczną „prawdą” jest ta wypracowana w drodze porozumienia stron).

Źródła zdjęć:
1. Die Zeit

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Faszyzm według Theodora Adorno

By | 2019-01-05T10:16:58+00:00 5 stycznia 2019|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. Rick 08/06/2020 w 3:06 pm - Odpowiedz

    Świetny blog. Bardzo podobają mi się tutaj materiały. Są tak krótkie, tak treściwe i tak wiele wyjaśniają, że to naprawdę rzadko spotykana rzecz. Mam pytanie, czy istnieje możliwość subskrypcji albo otrzymywania powiadomień o nowych wpisach bez wykorzystywania mediów społecznościowych? Newsletter, RSS czy coś podobnego? Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Czekam na kolejne wpisy i pozdrawiam.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.