Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Habermasowski dyskurs

//Habermasowski dyskurs

Habermasowski dyskurs

Prawda to zgodność opisu z rzeczywistością. Gdy te rzeczy się rozmijają, na przykład w debacie publicznej na dany temat, wówczas mamy do czynienia z habermasowskim dyskursem. Jak go rozpoznać? Oto jego najważniejsze cechy:

– „siła przekonywania” zamiast prawdy obiektywnej;
– odrzucenie racjonalności, czyli logicznego myślenia przyczynowo-skutkowego;
– odrzucenie doświadczenia i historii jako źródeł obiektywnej wiedzy;
– ignorowanie rzeczywistości (wypracowanie akceptowalnej prawdy w wyniku ścierania się poglądów, a nie ich konfrontacji z rzeczywistością);
– odwoływanie się do argumentów emocjonalnych;
– pozyskiwanie sympatii większości, a nie dążenie do prawdy;
– teoria „prawdy uzgodnionej”, czyli tzw. konsensusu (tzn. każdy ma swoją, równorzędną „prawdę”, a ostateczną „prawdą” jest ta wypracowana w drodze porozumienia stron).

Źródła zdjęć:
1. Die Zeit

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Faszyzm według Theodora Adorno

By | 2019-01-05T10:16:58+00:00 5 stycznia 2019|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. Rick 08/06/2020 w 3:06 pm - Odpowiedz

    Świetny blog. Bardzo podobają mi się tutaj materiały. Są tak krótkie, tak treściwe i tak wiele wyjaśniają, że to naprawdę rzadko spotykana rzecz. Mam pytanie, czy istnieje możliwość subskrypcji albo otrzymywania powiadomień o nowych wpisach bez wykorzystywania mediów społecznościowych? Newsletter, RSS czy coś podobnego? Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Czekam na kolejne wpisy i pozdrawiam.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.