Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Faszyzm według Theodora Adorno

//Faszyzm według Theodora Adorno

Faszyzm według Theodora Adorno

Słowo „faszyzm” całkowicie zatraciło swoje pierwotne znaczenie, czyli jako doktryna polityczna. W dzisiejszych czasach oznacza ono określoną (w rozumieniu marksistowskim) „postawę społeczną” i jest używane do stygmatyzowania, biczowania przeciwników ideologicznych.

Jesteś faszystą, jeśli:

– wyznajesz wartości konserwatywne;
– masz w życiu autorytety;
– szanujesz tradycję i normy społeczne;
– cenisz porządek i sprzeciwiasz się anarchicznemu chaosowi.

Wszystkie te elementy składają się na tzw. „osobowość autorytarną”, pojęcie stworzone przez Theodora Adorno, prominentnego przedstawiciela szkoły frankfurckiej, który opracował nawet tzw. „skalę F”, mierzącą ilość faszyzmu w człowieku. Jak czytamy w „Historii antykultury” Krzysztofa Karonia:

„Sam Adorno kierował zespołem przygotowującym wydaną w 1950 r. pracę pt. „Osobowość autorytarna”. Książka zawiera opracowany przez psychologów specjalny kwestionariusz (skala F) umożliwiający określanie faszystowskich skłonności w ludzkiej osobowości. Zgodnie z przyjętymi kryteriami wszelkie przejawy konserwatyzmu i tradycjonalizmu, a także tzw. cnoty obywatelskie wskazują na skłonności faszystowskie i sprzyjają powstawaniu psychopatologii”.

Źródła zdjęć:
1. scoopnest.com

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Faszyzm, wszędzie faszyzm

By | 2020-11-20T08:59:48+00:00 23 listopada 2018|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. Rick 08/06/2020 w 3:02 pm - Odpowiedz

    Świetny, krótki i treściwy artykuł, dużo wyjaśnia i pozwala rozumieć tzw. „drugą stronę”, ona używa takiego skrzywionego słownika i trzeba to tłumaczyć z ichniego na polski. Dziękuję za ten wpis.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.