Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Czym jest kradzież?

//Czym jest kradzież?

Czym jest kradzież?

Przyjmijmy cztery perspektywy: ogólną, ewolucyjną, biblijną i liberalną (bastiatowską, choć może być też inny klasyczny liberał).

OGÓLNA: kradzież to nieodwzajemnienie usługi (nie odwzajemniając usługi, okradasz kogoś z wartości zasobów, które ta osoba poświęciła na wyświadczenie ci usługi).

EWOLUCYJNA: „wet za wet” (ang. tit for tat; altruizm wzajemny; „ja podrapię ciebie po plecach, jeśli potem ty podrapiesz mnie”). Najskuteczniejszą strategią przetrwania w świecie zwierząt, czyli taką, która pozwala na wzrost liczebności danego gatunku i jego rozwój, wbrew pozorom nie jest kradzież. Oczywiście są gatunki, które z kradzieży czynią „sposób na życie”, ale jest to margines. Możesz oszukać kogoś raz albo dwa, ale wówczas twoja „reputacja” w populacji, a tym samym zaufanie do ciebie, maleje (idzie fama, że „ty go podrapiesz, ale on ciebie nie”). Oszust jest marginalizowany i wykluczany ze społeczności, a w najlepszym przypadku kradzież staje się coraz trudniejsza i wymaga angażowania coraz większych zasobów. Poza tym kradnąc, narażasz się na utratę zdrowia lub nawet życia, a na współpracy (altruizm wzajemny) możesz tylko zyskać. Odpowiednikiem koncepcji „wet za wet” jest „teoria gier”, opierająca się na trzech zasadach (ich kolejność jest absolutnie kluczowa):

1. Nigdy pierwszy nie zdradzasz (miły);
2. Odpłacasz zdradą po zdradzie (odwetowy);
3. Współpracujesz, gdy przeciwnik powraca do współpracy (wybaczający).

Nie drapiąc drugiego osobnika, dany osobnik okrada go z wartości zasobów poświęconych na wyświadczenie usługi (tamten stracił czas i zasoby na podrapanie go, a nic nie dostał w zamian).

BIBLIJNA: tzw. złota reguła etyczna, czyli „traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany” albo „nie czyń bliźniemu, co tobie niemiłe” (w sumie już u Konfucjusza; potem Arystoteles, Platon i Seneka oraz Ewangelia wg św. Mateusza, ale i oni przecież nie wzięli tego z powietrza tylko z perspektywy ewolucyjnej). Dodatkowo: „Kto nie chce pracować, niech też i nie je!” (listy św. Pawła do Tesaloniczan). Jeśli nie pracujesz (co w społeczeństwie oznacza nieodwzajemnienie usługi, bo przecież nikt z nas nie jest Robinsonem Crusoe, który robi wszystko sam), a jesz, to kradniesz. Proste.

LIBERALNA (bastiatowska): Frederic Bastiat twierdził, że swobodna wymiana usług jest elementem boskiego porządku. Nieprzypadkowo, bo był osobą pobożną, więc jeśli Bóg stworzył świat zwierząt i dał im takie mechanizmy (wet za wet), to dał je również ludziom. Jeśli oczekujesz od społeczeństwa określonej usługi (świadczenia), to musisz odwzajemnić usługę (świadczenie) o takiej samej lub podobnej wartości. Jeśli nie odwzajemniasz, czy to w sposób bezpośredni (np. ordynarnie nie zapłaciłeś ekipie za remont swojego mieszkania), czy to zakamuflowany (np. część urzędników i zawodów wykonujących tzw. pracę pozorną, zwłaszcza nieweryfikowalną rynkowo, i oczekujących za to od społeczeństwa wynagrodzenia), jesteś złodziejem.

Źródła zdjęć:
1. sprawy-karne.biz.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Co to jest praca pozorna?

By | 2018-11-23T10:54:25+00:00 23 listopada 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.