Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

„Prima scriptura” a „sola scriptura”

//„Prima scriptura” a „sola scriptura”

„Prima scriptura” a „sola scriptura”

W katolicyzmie obowiązuje zasada „prima scriptura”, a w protestantyzmie „sola scriptura”. Ta pierwsza mówi, że Biblia jest głównym, ale nie jedynym, źródłem Objawienia Bożego. Ważne są również źródła pozabiblijne, np. wielowiekowa tradycja chrześcijańska, papieskie bulle i encykliki, prace doktorów Kościoła itp. Z grubsza oznacza to, że Kościół katolicki stara się uwzględniać aktualny stan wiedzy oraz, w pewnym stopniu, ducha epoki, ale pozostaje (a przynajmniej powinien pozostawać) pryncypialny w kwestiach zasadniczych.

„Sola scriptura” to zasada, która odrzuca źródła pozabiblijne i każe traktować Pismo Święte literalnie. Tylko kto ma je interpretować? Jaka jest „ta właściwa” interpretacja? Protestancka awersja do hierarchii (podległości) oraz brak wykładni powodują, że każdy pastor (lub każda społeczność jako pewna zbiorowość) może mieć swoją interpretację, stąd w protestantyzmie tak wiele nurtów i odłamów.

Źródła zdjęć:
1. episkopat.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Moralność ograniczająca

By | 2018-11-30T09:43:53+00:00 30 listopada 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.