Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Skąd rząd weźmie 100 mld na pomoc przedsiębiorcom?

//Skąd rząd weźmie 100 mld na pomoc przedsiębiorcom?

Skąd rząd weźmie 100 mld na pomoc przedsiębiorcom?

Art. 220 ust. 2. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że „ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa”. Skąd zatem rząd weźmie obiecane 100 miliardów na Tarczę Antykryzysową? Patent jest dość prosty, choć zapewne niezrozumiały dla większości obywateli:

  1. Polski Fundusz Rozwoju (spółka akcyjna Skarbu Państwa o kapitale zakładowym nieco ponad 1 mld zł) wyemituje obligacje o wartości 100 mld zł.
  2. Banki komercyjne w ramach systemu rezerwy cząstkowej (stopa rezerwy obowiązkowej w Polsce została obniżona do…0,5%) wykreują 100 mld zł z powietrza i kupią od PFR wyemitowane obligacje. Tym samym wirtualne pieniądze zamienią się w prawdziwe pieniądze, które PFR wpompuje w gospodarkę.
  3. Następnie banki komercyjne odsprzedadzą obligacje Narodowemu Bankowi Polskiemu, który będzie ich ostatecznym gwarantem. Dla banków komercyjnych to operacja obarczona zerowym ryzykiem, za to z możliwością zainkasowania prowizji z przepływów pieniężnych.
  4. PFR nie jest jednostką budżetową, więc wyemitowane obligacje nie będą wliczać się do długu publicznego. W księgach PFR powstanie wprawdzie zobowiązanie na 100 mld zł, ale będzie to zobowiązanie wobec „swoich”, więc z czasem NBP zapewne umorzy PFR te długi.

W ten sposób do gospodarki trafi 100 mld zł pustych pieniędzy, za którymi nie stoi żadna praca i żadne realne dobra.

Źródła zdjęć: premier.gov.pl

Polub bloga na Facebooku: Spinning Top

Zobacz też: Dlaczego jestem przeciwnikiem programu 500+

By | 2020-04-19T16:17:20+00:00 19 kwietnia 2020|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.