Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

//Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

Podstawą cywilizacji łacińskiej był rozdział prawa publicznego od prywatnego. Prawo prywatne dzieli się na trzy kategorie: spadkowe, majątkowe i rodzinne. Z kolei prawo publiczne ustanawia ustrój państwa oraz reguluje relacje pomiędzy instytucjami publicznymi. Tyle i aż tyle. Rozdział pomiędzy tymi dwoma obszarami prawa zakładał jak najmniejszą ingerencję państwa w sprawy rodziny oraz w gospodarkę.

Jak daleko odeszliśmy od tego rozdziału widać gołym okiem. Dziś to państwo decyduje, czego, gdzie, od kiedy i jak długo mają uczyć się nasze dzieci. Państwo decyduje, jak i w jakim duchu mamy je wychowywać. Państwo może odłączyć nasze dziecko od aparatury medycznej. Państwo reguluje opodatkowanie spadków i darowizn. Wreszcie to państwo decyduje o przeznaczeniu naszych pieniędzy i owoców naszej pracy.

Jeśli dziś powiedziałbym, że Unia Europejska jest organizacją faszystowską, to zasugerowano by mi, żebym zmniejszył dawkę przyjmowanego leku. A co powiedziałby na to Benito Mussolini, skoro w niektórych gazetach ostatnio tak popularne są wywiady z osobami zmarłymi? To samo co wtedy: „Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu”.

Źródła zdjęć:
1. polecanyagent.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Faszyzm, wszędzie faszyzm

By | 2018-05-31T11:19:48+00:00 14 maja 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.