Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

//Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

Rozdział prawa publicznego i prywatnego jako podstawa cywilizacji łacińskiej

Podstawą cywilizacji łacińskiej był rozdział prawa publicznego od prywatnego. Prawo prywatne dzieli się na trzy kategorie: spadkowe, majątkowe i rodzinne. Z kolei prawo publiczne ustanawia ustrój państwa oraz reguluje relacje pomiędzy instytucjami publicznymi. Tyle i aż tyle. Rozdział pomiędzy tymi dwoma obszarami prawa zakładał jak najmniejszą ingerencję państwa w sprawy rodziny oraz w gospodarkę.

Jak daleko odeszliśmy od tego rozdziału widać gołym okiem. Dziś to państwo decyduje, czego, gdzie, od kiedy i jak długo mają uczyć się nasze dzieci. Państwo decyduje, jak i w jakim duchu mamy je wychowywać. Państwo może odłączyć nasze dziecko od aparatury medycznej. Państwo reguluje opodatkowanie spadków i darowizn. Wreszcie to państwo decyduje o przeznaczeniu naszych pieniędzy i owoców naszej pracy.

Jeśli dziś powiedziałbym, że Unia Europejska jest organizacją faszystowską, to zasugerowano by mi, żebym zmniejszył dawkę przyjmowanego leku. A co powiedziałby na to Benito Mussolini, skoro w niektórych gazetach ostatnio tak popularne są wywiady z osobami zmarłymi? To samo co wtedy: „Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu”.

Źródła zdjęć:
1. polecanyagent.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Faszyzm, wszędzie faszyzm

By | 2018-05-31T11:19:48+00:00 14 maja 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.