Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Monopol a pozycja dominująca

//Monopol a pozycja dominująca

Monopol a pozycja dominująca

Facebook jest najpopularniejszy, ale przecież istnieją inne portale społecznościowe. Google jest najpopularniejszy, ale przecież istnieją inne wyszukiwarki. Empik jest gigantem, ale przecież książkę możesz kupić też w lokalnej księgarni. Są to przykłady pozycji dominującej.

Na wolnym rynku nie powstają monopole. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zrobić coś taniej, lepiej i szybciej. Nawet jeśli zechce wykupić go gigant, to przecież może odmówić, a jeśli sprzeda firmę, to po nim przyjdą następni, którzy będą chcieli zakwestionować status quo.

Monopol jest możliwy tylko przy udziale państwa. Państwo może nałożyć cło na produkt zagraniczny w takiej wysokości, że będzie się opłacało kupować tylko produkt krajowy. Albo odwrotnie: państwo będzie dotować produkt krajowy tak, że nie będzie opłacało się importować. Państwo może zapewnić monopol taksówkarzom, nie dopuszczając Ubera. Państwo ma monopol na ubezpieczenia społeczne i emisję waluty. W ramach systemu koncesji i pozwoleń można zmonopolizować wszystko.

Na wolnym rynku jest możliwa tylko pozycja dominująca. I nie jest to zjawisko negatywne. Oznacza bowiem, że dana usługa lub produkt w chwili obecnej są obiektywnie najlepsze.

Źródła zdjęć:
1. Definicion XYZ

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Hejt na bogatych

By | 2018-06-14T03:52:46+00:00 14 czerwca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.