Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Monopol a pozycja dominująca

//Monopol a pozycja dominująca

Monopol a pozycja dominująca

Facebook jest najpopularniejszy, ale przecież istnieją inne portale społecznościowe. Google jest najpopularniejszy, ale przecież istnieją inne wyszukiwarki. Empik jest gigantem, ale przecież książkę możesz kupić też w lokalnej księgarni. Są to przykłady pozycji dominującej.

Na wolnym rynku nie powstają monopole. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zrobić coś taniej, lepiej i szybciej. Nawet jeśli zechce wykupić go gigant, to przecież może odmówić, a jeśli sprzeda firmę, to po nim przyjdą następni, którzy będą chcieli zakwestionować status quo.

Monopol jest możliwy tylko przy udziale państwa. Państwo może nałożyć cło na produkt zagraniczny w takiej wysokości, że będzie się opłacało kupować tylko produkt krajowy. Albo odwrotnie: państwo będzie dotować produkt krajowy tak, że nie będzie opłacało się importować. Państwo może zapewnić monopol taksówkarzom, nie dopuszczając Ubera. Państwo ma monopol na ubezpieczenia społeczne i emisję waluty. W ramach systemu koncesji i pozwoleń można zmonopolizować wszystko.

Na wolnym rynku jest możliwa tylko pozycja dominująca. I nie jest to zjawisko negatywne. Oznacza bowiem, że dana usługa lub produkt w chwili obecnej są obiektywnie najlepsze.

Źródła zdjęć:
1. Definicion XYZ

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Hejt na bogatych

By | 2018-06-14T03:52:46+00:00 14 czerwca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.