Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Program 500+ a wzrost cen

//Program 500+ a wzrost cen

Program 500+ a wzrost cen

Program 500+ powoduje wzrost cen w dwójnasób:

1. Kobieta mająca dwójkę dzieci i niskie dochody otrzyma 500 PLN na każde dziecko, razem 1000 PLN. A zatem do pracy za płacę minimalną (1530 PLN netto) już nie pójdzie. Żeby zachęcić ją do tego, pracodawca musi jej zaoferować pewnie tak minimum 2000 PLN na rękę. Różnicę pokryje oczywiście konsument. Odpowiedzią na te bolączki niestety nie są Ukraińcy, bo oni też dostają 500+.

2. Premier Morawiecki w 2016 r. na spotkaniu w Bydgoszczy z sympatykami PiS powiedział:

„Przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów”.

Jeśli to byłyby pieniądze po prostu zabrane społeczeństwu, to ceny by nie wzrosły, ponieważ nastąpiłoby jedynie przesunięcie środków. Jednak w sytuacji, gdy są to pieniądze dodatkowe (wykreowane przez banki i/lub pożyczone z zagranicy), wówczas rzucenie dodatkowych 20 mld na rynek rocznie naturalnie spowoduje wzrost cen.

Źródła zdjęć:
1. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: O szkodliwości płacy minimalnej

By | 2018-06-14T03:54:29+00:00 14 czerwca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.