Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Hejt na bogatych

//Hejt na bogatych

Hejt na bogatych

Hejt na ludzi bogatych to aberracja umysłowa. Bo kim jest człowiek bogaty? To człowiek posiadający kapitał. Dużo kapitału. A co można z kapitałem zrobić? Wydać albo trzymać. W obu przypadkach korzystają na tym ludzie biedniejsi, czyli ludzie bez kapitału.

W pierwszym przypadku (wydawanie) korzyść widać jak na dłoni. Bogatemu dom zaprojektuje architekt, wybuduje firma budowlana, posprząta go pani Basia, a pan Stanisław przytnie żywopłot. Bogaty kupi sobie mercedesa, którego wyprodukują robotnicy i którego zatankuje na stacji benzynowej, gdzie też przecież pracują ludzie. Tego wątku nie muszę dalej ciągnąć, prawda? To widać.

W drugim przypadku (trzymanie) korzyść jest mniej widoczna, ale nie mniejsza. Kapitał bowiem zawsze pracuje. Gdy bogacz po prostu trzyma hajs na koncie, to z jego kapitału korzystają inni. Udostępnia go poprzez bank młodemu małżeństwu pragnącemu kupić własne mieszkanie, przedsiębiorcy chcącemu rozwijać swoją firmę i wspomnianej pani Basi, która chce pojechać na wakacje. Tego (na pierwszy rzut oka) nie widać. Dobrze widać za to hejt na bogatych i chęć dysponowania ich kapitałem. A w długiej historii ludzkości niedawna „danina solidarnościowa” jest tylko ziarenkiem piasku na bezkresnej pustyni ludzkiej zawiści.

Przy okazji zaznaczam, że aspekt bankowy tego krótkiego wywodu nie uwzględnia patologicznego systemu rezerwy cząstkowej, czyli pożyczania przez banki kapitału, którego nie mają.

Źródła zdjęć:
1. careeraddict

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Co to są wartości konserwatywne?

By | 2018-05-31T11:09:01+00:00 27 maja 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.