Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Co to jest praca pozorna?

//Co to jest praca pozorna?

Co to jest praca pozorna?

„Praca pozorna” to taki rodzaj pracy, który wprawdzie spełnia jej fizyczną definicję (praca = siła x przesunięcie), ale na produkty której w normalnych warunkach rynkowych (bez przymusu) mało kto by się wymienił.

Aby dobrowolna wymiana mogła dojść do skutku, obie strony transakcji muszą uznać, że im się to opłaca, tzn. że wymieniane świadczenia mają tę samą lub bardzo zbliżoną wartość. Nikt rozsądny nie wymieniłby przecież samochodu na worek ziemniaków. Analogicznie: czy wymieniłbyś produkty swojej pracy na produkty pracy, dajmy na to, Polskiej Fundacji Narodowej? Czy przedsiębiorca wymieniłby produkty swojej pracy na produkty pracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Cyfryzacji? Czy w normalnych warunkach rynkowych znalazłaby się odpowiednia liczba osób chcąca wymienić się z tego typu instytucjami tak, by transakcja się zbilansowała?

Nie pastwię się nad urzędnikami, bo oni są tylko trybikami w tym zorganizowanym systemie pracy pozornej.

Źródła zdjęć:
1. CDS

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Monopol a pozycja dominująca

By | 2018-07-01T08:53:51+00:00 1 lipca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.