Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

//Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

„Manifest z Ventotene” został niedawno oficjalnie uznany przez Unię Europejską za jej podbudowę ideologiczną. Jego współautorem jest włoski komunista Altiero Spinelli, wyrzucony niegdyś z Włoskiej Partii Komunistycznej za zbyt radykalne poglądy. W dokumencie czytamy m.in.:

„W tym krótkim i niezwykle intensywnym okresie generalnego kryzysu […] podczas którego masy ludzkie czekać będą z niepokojem na słowa, tworząc bezładną, wrzącą materię zdolną przyjąć nowe formy i gotową poddać się kierownictwu ludzi myślących szerszymi kategoriami niż narodowe, przedstawiciele stanów uprzywilejowanych w dawnym systemie będą bez wątpienia próbować podstępem zdusić ideę tworu ponadnarodowego […] Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana – bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp – dotyczy ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe.”

oraz

„Aby odpowiedzieć na nasze potrzeby, europejska rewolucja musi być socjalistyczna. To znaczy, mieć za cel wyzwolenie klasy robotniczej i stworzenie dla niej bardziej humanitarnych warunków życia. Prywatna własność ma być likwidowana, ograniczana, korygowana albo rozszerzana w zależności od sytuacji, nie zaś dogmatycznie, dla zasady”.

Trudno o lepszy przykład tego, czym w swej istocie jest Unia Europejska.

Pełny tekst: Manifest z Ventotene

Źródła zdjęć:
1. spinelligroup.eu

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Wojna z gotówką

By | 2018-05-31T11:27:03+00:00 10 maja 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.