Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

//Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

Manifest z Ventotene jako podbudowa ideologiczna Unii Europejskiej

„Manifest z Ventotene” został niedawno oficjalnie uznany przez Unię Europejską za jej podbudowę ideologiczną. Jego współautorem jest włoski komunista Altiero Spinelli, wyrzucony niegdyś z Włoskiej Partii Komunistycznej za zbyt radykalne poglądy. W dokumencie czytamy m.in.:

„W tym krótkim i niezwykle intensywnym okresie generalnego kryzysu […] podczas którego masy ludzkie czekać będą z niepokojem na słowa, tworząc bezładną, wrzącą materię zdolną przyjąć nowe formy i gotową poddać się kierownictwu ludzi myślących szerszymi kategoriami niż narodowe, przedstawiciele stanów uprzywilejowanych w dawnym systemie będą bez wątpienia próbować podstępem zdusić ideę tworu ponadnarodowego […] Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana – bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp – dotyczy ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe.”

oraz

„Aby odpowiedzieć na nasze potrzeby, europejska rewolucja musi być socjalistyczna. To znaczy, mieć za cel wyzwolenie klasy robotniczej i stworzenie dla niej bardziej humanitarnych warunków życia. Prywatna własność ma być likwidowana, ograniczana, korygowana albo rozszerzana w zależności od sytuacji, nie zaś dogmatycznie, dla zasady”.

Trudno o lepszy przykład tego, czym w swej istocie jest Unia Europejska.

Pełny tekst: Manifest z Ventotene

Źródła zdjęć:
1. spinelligroup.eu

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Wojna z gotówką

By | 2018-05-31T11:27:03+00:00 10 maja 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.