Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Grzechy pierworodne III RP

//Grzechy pierworodne III RP

Grzechy pierworodne III RP

Grzechy pierworodne III RP:

Magdalenka, Okrągły Stół, uwłaszczenie nomenklatury, brak dekomunizacji w życiu publicznym
matka wszystkich afer, czyli FOZZ
rozwodnienie ustawy Wilczka
plan Balcerowicza
obalenie rządu Olszewskiego

Łatwo jest człowieka oszukać, ale bardzo trudno jest przekonać go, że został oszukany. Od czasów Magdalenki, gdzie popełniono grzech pierworodny III RP, polski system polityczny to ustawka. Komuny nie obalił pocieszny elektryk. Upadek komuny na cztery łapy dogadał Jaruzelski z Davidem Rockefellerem w Nowym Jorku w 1985 roku. Ustalenia z tego spotkania zostały przekute w plan Jeffrey’a Sachsa przemianowany na bardziej swojsko brzmiący plan Balcerowicza.

Politycy „zwaśnionych” opcji piją ze sobą wódkę nie od dziś. Spory na niby, różnice na niby, dziennikarstwo na niby, i Polska na niby. Wielu pisowskich notabli wywodzi się jeszcze z czasów Unii Wolności albo po prostu przeszli z Platformy Obywatelskiej. Różnice między lewicą liberalną (PO) a lewicą nieliberalną (PiS) są kosmetyczne, dotyczą głównie warstwy retorycznej/deklaratywnej, i z każdym rokiem coraz bardziej się zacierają. Obie partie i ich przybudówki łupią Polaków równie chętnie, raz pod hasłami postępowymi, a raz pod bogoojczyźnianymi.

Chyba tylko kompletni ignoranci liczą na to, że partia, która dojdzie do władzy, rozliczy poprzedników za afery czy niegospodarność. Tymczasem Polacy są gotowi skakać sobie do gardeł w obronie polityków. Czują z nimi więź emocjonalną, jak z rodziną. Żelazny elektorat jest w stanie zracjonalizować sobie każdą niegodziwość popełnioną przez popieraną przez siebie partię. To sekciarstwo, trybalizm.

Tak, Konfederacja też ma swoich fanatycznych, zacietrzewionych wyznawców.

Troska o losy kraju i zainteresowanie życiem publicznym nie ograniczają się do oddania głosu w wyborach. Działajmy oddolnie, wśród rodziny, przyjaciół, znajomych. Wywierajmy presję na polityków, żeby nie czuli, że wszystko im wolno. Nie przymykajmy oczu na niegodziwości tylko dlatego, że popełnia je partia, którą wspieramy.

Źródła zdjęć: Gazeta Pomorska Plus

Polub bloga na Facebooku: Polityczny Bączek

By | 2021-10-24T09:30:49+00:00 24 października 2021|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.