Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

//Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

Wszyscy komentują prezydenckie propozycje pytań, które pojawią się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w Konstytucji, to i ja się przyłączę. Najpierw kilka uwag ogólnych:

1. Konstytucja to wynalazek masoński. W czasach sprzed rewolucji francuskiej wystarczały prawo naturalne, Dekalog i rozdział prawa publicznego i prywatnego. Wydaje się jednak, że tamte czasy już nie wrócą.

2. Darmozjady z Narodowej Rady Rozwoju debatowały nad tymi pytaniami bodajże od listopada 2017 r., a wyprodukowały takiego gniota, że nie ukrywam zaskoczenia bezczelnością tych propozycji, nawet mając pełną świadomość kierunków politycznych i ideowych partii rządzącej.

3. Ja nie jestem demokratą, więc dla mnie konsultowanie spraw wagi państwowej z tzw. przeciętnym wyborcą, którego wiedza nie wykracza poza aktualne promocje w Rossmannie, mija się z celem. Z kolei ze świadomym wyborcą, niezależnie od jego poglądów, w socjaldemokracjach nikt się nie liczy. No ale skoro już bawimy się we władzę ludu (vox populi), to oczywiście Konstytucja Kwaśniewskiego jest zła i należy ją zmienić. Niemniej zaproponowane lekarstwo wydaje się gorsze od choroby.

4. Prawdziwie polskim będzie rząd, który zagwarantuje Polakom prawo do posiadania broni i ochronę własności prywatnej przed zakusami tzw. większości. Prawo własności nie może być naruszane byle ustawą, ponieważ jest przyrodzonym i niezbywalnym prawem naturalnym.

5. Podejrzewam, że PiS ma nową Konstytucję dawno przygotowaną i liczy na większość konstytucyjną, przekupując ludzi takimi właśnie propozycjami. Po prostu chcą stworzyć wrażenie, jakoby konsultowali się z Narodem.

A teraz pytania (link: http://www.rp.pl/Polityka/180619833-Referendum-konstytucyjne-Prezydent-Andrzej-Duda-przedstawil-propozycje-15-pytan.html):

PYTANIA 1a i 1B: TAK.

PYTANIE 2: jeśli bawimy się w demokrację, to TAK.

PYTANIE 3: TAK, jak wyżej.

PYTANIE 4: zdecydowanie TAK, choć obawiam się, że dopóki Polacy nie oprzytomnieją, to będzie to pusty zapis.

PYTANIE 5: NIE. To nie jest sprawa ustrojowa. A poza tym gwarantowanie socjalu w Konstytucji to jakaś aberracja.

PYTANIE 6: NIE. System emerytalny to nie jest sprawa ustrojowa. Nie da się go zreformować zapisem. „Pacta sund servanta” i dobrze, że niższy wiek emerytalny został przywrócony, niemniej cały system emerytalny nadaje się do zaorania do głębokiej ziemi.

PYTANIE 7: NIE. Przypomina mi się konstytucja gierkowska z ’76 i gwarancja „przyjaźni polsko-radzieckiej”. Jeśli jakiś zwolennik PiS-u myślał, że partia ta była i jest anty-unijna, to pozostaje mi tylko się uśmiechnąć. A w ogóle to wszelkie sojusze i przynależność do organizacji międzynarodowych mają charakter doraźny, taktyczny. Skąd wiadomo, co będzie za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat?

PYTANIE 8: wystarczy wykreślić „w Unii Europejskiej” i TAK.

PYTANIE 9: NIE. Jak w pytaniu 7 – sojusze i przynależność do organizacji międzynarodowych.

PYTANIE 10: NIE. Niejasny przepis. Brzmi ładnie, ale obawiam się, że „ochrona” będzie polegać na protekcjonizmie, dotacjach i przywilejach. Poza tym nie jest to kwestia ustrojowa. Szerzej o postulatach rolników piszę tutaj.

PYTANIE 11: TAK. Dość dyskryminacji ojców oraz homo propagandy. Przepis oczywiście bardzo niejasny, ale zakładam, że dobrze odczytuję jego ducha?

PYTANIE 12: NIE. Co takiego? Praca prawem, nie towarem? Proletariusze wszystkich krajów łączcie się! Która to już Międzynarodówka, bo straciłem rachubę?

PYTANIE 13: TAK. Pomijam już fakt, że to referendum jest obliczone właśnie na to. Duda chce się uniezależnić i liczy na reelekcję.

PYTANIE 14: NIE. Jest to szeroko otwarta furtka do kolejnych świadczeń socjalnych.

PYTANIE 15: NIE. Konstytucja oczywiście powinna regulować takie sprawy, bo jest to prawo publiczne, ale powiaty, ze swoim etatyzmem i synekurami, są do likwidacji. Silna gmina, silny samorząd.

Źródła zdjęć:
1. Telewizja Republika

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Czy powinniśmy popierać protesty rolników

By | 2018-06-14T03:25:21+00:00 14 czerwca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.