Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

//Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

Żenujące propozycje pytań w referendum konstytucyjnym

Wszyscy komentują prezydenckie propozycje pytań, które pojawią się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w Konstytucji, to i ja się przyłączę. Najpierw kilka uwag ogólnych:

1. Konstytucja to wynalazek masoński. W czasach sprzed rewolucji francuskiej wystarczały prawo naturalne, Dekalog i rozdział prawa publicznego i prywatnego. Wydaje się jednak, że tamte czasy już nie wrócą.

2. Darmozjady z Narodowej Rady Rozwoju debatowały nad tymi pytaniami bodajże od listopada 2017 r., a wyprodukowały takiego gniota, że nie ukrywam zaskoczenia bezczelnością tych propozycji, nawet mając pełną świadomość kierunków politycznych i ideowych partii rządzącej.

3. Ja nie jestem demokratą, więc dla mnie konsultowanie spraw wagi państwowej z tzw. przeciętnym wyborcą, którego wiedza nie wykracza poza aktualne promocje w Rossmannie, mija się z celem. Z kolei ze świadomym wyborcą, niezależnie od jego poglądów, w socjaldemokracjach nikt się nie liczy. No ale skoro już bawimy się we władzę ludu (vox populi), to oczywiście Konstytucja Kwaśniewskiego jest zła i należy ją zmienić. Niemniej zaproponowane lekarstwo wydaje się gorsze od choroby.

4. Prawdziwie polskim będzie rząd, który zagwarantuje Polakom prawo do posiadania broni i ochronę własności prywatnej przed zakusami tzw. większości. Prawo własności nie może być naruszane byle ustawą, ponieważ jest przyrodzonym i niezbywalnym prawem naturalnym.

5. Podejrzewam, że PiS ma nową Konstytucję dawno przygotowaną i liczy na większość konstytucyjną, przekupując ludzi takimi właśnie propozycjami. Po prostu chcą stworzyć wrażenie, jakoby konsultowali się z Narodem.

A teraz pytania (link: http://www.rp.pl/Polityka/180619833-Referendum-konstytucyjne-Prezydent-Andrzej-Duda-przedstawil-propozycje-15-pytan.html):

PYTANIA 1a i 1B: TAK.

PYTANIE 2: jeśli bawimy się w demokrację, to TAK.

PYTANIE 3: TAK, jak wyżej.

PYTANIE 4: zdecydowanie TAK, choć obawiam się, że dopóki Polacy nie oprzytomnieją, to będzie to pusty zapis.

PYTANIE 5: NIE. To nie jest sprawa ustrojowa. A poza tym gwarantowanie socjalu w Konstytucji to jakaś aberracja.

PYTANIE 6: NIE. System emerytalny to nie jest sprawa ustrojowa. Nie da się go zreformować zapisem. „Pacta sund servanta” i dobrze, że niższy wiek emerytalny został przywrócony, niemniej cały system emerytalny nadaje się do zaorania do głębokiej ziemi.

PYTANIE 7: NIE. Przypomina mi się konstytucja gierkowska z ’76 i gwarancja „przyjaźni polsko-radzieckiej”. Jeśli jakiś zwolennik PiS-u myślał, że partia ta była i jest anty-unijna, to pozostaje mi tylko się uśmiechnąć. A w ogóle to wszelkie sojusze i przynależność do organizacji międzynarodowych mają charakter doraźny, taktyczny. Skąd wiadomo, co będzie za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat?

PYTANIE 8: wystarczy wykreślić „w Unii Europejskiej” i TAK.

PYTANIE 9: NIE. Jak w pytaniu 7 – sojusze i przynależność do organizacji międzynarodowych.

PYTANIE 10: NIE. Niejasny przepis. Brzmi ładnie, ale obawiam się, że „ochrona” będzie polegać na protekcjonizmie, dotacjach i przywilejach. Poza tym nie jest to kwestia ustrojowa. Szerzej o postulatach rolników piszę tutaj.

PYTANIE 11: TAK. Dość dyskryminacji ojców oraz homo propagandy. Przepis oczywiście bardzo niejasny, ale zakładam, że dobrze odczytuję jego ducha?

PYTANIE 12: NIE. Co takiego? Praca prawem, nie towarem? Proletariusze wszystkich krajów łączcie się! Która to już Międzynarodówka, bo straciłem rachubę?

PYTANIE 13: TAK. Pomijam już fakt, że to referendum jest obliczone właśnie na to. Duda chce się uniezależnić i liczy na reelekcję.

PYTANIE 14: NIE. Jest to szeroko otwarta furtka do kolejnych świadczeń socjalnych.

PYTANIE 15: NIE. Konstytucja oczywiście powinna regulować takie sprawy, bo jest to prawo publiczne, ale powiaty, ze swoim etatyzmem i synekurami, są do likwidacji. Silna gmina, silny samorząd.

Źródła zdjęć:
1. Telewizja Republika

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Czy powinniśmy popierać protesty rolników

By | 2018-06-14T03:25:21+00:00 14 czerwca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.