Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Podatki, ale jakie?

//Podatki, ale jakie?

Podatki, ale jakie?

Cieszę się, że w tej litanii obietnic bez pokrycia, złożonych w kampanii wyborczej przez poszczególnych kandydatów, przewinął się temat podatków. Wiedza Polaków w tym zakresie jest znikoma (58% twierdzi, że nie płaci VAT-u, a 21% że żadnych podatków), więc każda cegiełka w budowaniu tej świadomości jest ważna. Pozwolę sobie dołożyć swoją.

Adam Smith wyróżniał cztery cechy dobrego podatku:

– powszechność (równość) opodatkowania,
– pewność opodatkowania,
– dogodność opodatkowania,
– taniość opodatkowania.

Podatek dochodowy nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Jest skomplikowany i trudny w poborze, ponieważ stosunkowo łatwo można ukrywać dochody, a bogaci po prostu zmieniają rezydencję podatkową i cześć. Jest progresywny, a więc nie wszyscy płacą tyle samo, zwłaszcza nominalnie. Jest też bardzo inwazyjny i upokarzający, bo każe obywatelowi tłumaczyć się z każdej zarobionej złotówki. Ponadto zabija etos pracy (im więcej zarabiasz, tym więcej oddajesz).

Nie ma dobrych podatków, ale są lepsze i gorsze. Dochodowy jest tym gorszym. Przykłady lepszych:

– podatek od nieruchomości (nieruchomości są łatwo policzalne, a ich liczba przewidywalna, choćby na podstawie rozpoczętych/zakończonych budów)
– podatek przychodowy/obrotowy (z niską stawką, np. 1% od przychodów, ale już bez żadnych ulg i możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu)
– podatek pogłówny (określona kwota miesięcznie/rocznie od każdego dorosłego i/lub pracującego obywatela)
– jednolity podatek VAT (jedna stawka na wszystko; przykładowo efektywna (tzn. średnia) stawka podatku VAT w Polsce to 16%).

Źródła zdjęć: technosenior.com

Polub bloga na Facebooku: Spinning Top

Zobacz też: Dlaczego jestem przeciwnikiem programu 500+

By | 2020-07-18T09:14:49+00:00 18 lipca 2020|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.