Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Podatki, ale jakie?

//Podatki, ale jakie?

Podatki, ale jakie?

Cieszę się, że w tej litanii obietnic bez pokrycia, złożonych w kampanii wyborczej przez poszczególnych kandydatów, przewinął się temat podatków. Wiedza Polaków w tym zakresie jest znikoma (58% twierdzi, że nie płaci VAT-u, a 21% że żadnych podatków), więc każda cegiełka w budowaniu tej świadomości jest ważna. Pozwolę sobie dołożyć swoją.

Adam Smith wyróżniał cztery cechy dobrego podatku:

– powszechność (równość) opodatkowania,
– pewność opodatkowania,
– dogodność opodatkowania,
– taniość opodatkowania.

Podatek dochodowy nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Jest skomplikowany i trudny w poborze, ponieważ stosunkowo łatwo można ukrywać dochody, a bogaci po prostu zmieniają rezydencję podatkową i cześć. Jest progresywny, a więc nie wszyscy płacą tyle samo, zwłaszcza nominalnie. Jest też bardzo inwazyjny i upokarzający, bo każe obywatelowi tłumaczyć się z każdej zarobionej złotówki. Ponadto zabija etos pracy (im więcej zarabiasz, tym więcej oddajesz).

Nie ma dobrych podatków, ale są lepsze i gorsze. Dochodowy jest tym gorszym. Przykłady lepszych:

– podatek od nieruchomości (nieruchomości są łatwo policzalne, a ich liczba przewidywalna, choćby na podstawie rozpoczętych/zakończonych budów)
– podatek przychodowy/obrotowy (z niską stawką, np. 1% od przychodów, ale już bez żadnych ulg i możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu)
– podatek pogłówny (określona kwota miesięcznie/rocznie od każdego dorosłego i/lub pracującego obywatela)
– jednolity podatek VAT (jedna stawka na wszystko; przykładowo efektywna (tzn. średnia) stawka podatku VAT w Polsce to 16%).

Źródła zdjęć: technosenior.com

Polub bloga na Facebooku: Spinning Top

Zobacz też: Dlaczego jestem przeciwnikiem programu 500+

By | 2020-07-18T09:14:49+00:00 18 lipca 2020|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.