Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Krótki poradnik przedwyborczy

//Krótki poradnik przedwyborczy

Krótki poradnik przedwyborczy

Ludzie często pytają mnie, na kogo zagłosować. Mógłbym im poradzić, żeby głosowali zgodnie z własnym sumieniem, jednak wbrew powszechnej opinii to wcale nie jest taka dobra rada. Czymże bowiem jest sumienie bez głębokiego rozeznania w sprawach społeczno-politycznych?

Należałoby zacząć od zupełnie innej strony. We wpisie pt. Syndrom gotującej się żaby wspominałem, że człowiek zagubiony w gąszczu postulatów politycznych i bieżących wydarzeń w kraju i na świecie powinien korzystać z prostego wzoru: ideologia => system => rzeczywistość. Jeśli człowiek zastaje jakąś rzeczywistość, to znaczy, że stoi za nią jakiś system, który ją kształtuje, a system ten opiera się z kolei na pewnej określonej, nieprzypadkowej ideologii. I odwrotnie: jeśli człowiek napotyka jakąś ideologię, to ona może, choć nie musi, przerodzić się w system (np. społeczno-gospodarczy), który potem będzie mieć przeogromny wpływ na rzeczywistość realną i postrzeganą. Tak, światem rządzą ideologie.

Idąc na wybory, nie głosujesz na osoby. Osoby (poza szefami partii) nie mają nic do powiedzenia. W przytłaczającej większości głosowań obowiązuje dyscyplina partyjna. Posłowie nie muszą i nie chcą czytać ustaw, bo dostają gotową, zgodną z linią partii rozpiskę, kiedy i jak głosować. Dyskusja o tym, który polityk jest uczciwy, a który nie, jest stratą czasu. Przykładając to do powyższego wzoru, polityk jest tylko „rzeczywistością”, czyli produktem systemu, a z kolei system jest tylko produktem ideologii. Wniosek? Idąc na wybory, głosujesz na ideologię.

A zatem, na jaką ideologię zagłosować? Ano na taką, która przerodzi się w system, który przerodzi się w rzeczywistość, w której chciałbyś żyć. Ale żeby to zrobić (czytaj: zagłosować „zgodnie z własnym sumieniem”), musisz najpierw co nieco o tych ideologiach wiedzieć. Wybór na polskiej scenie politycznej jest dziś naprawdę duży. Mam wrażenie, że dla klasy rządzącej, w kółko mieszającej ten sam pookrągłostołowy beton, ten szeroki wybór jest niepożądanym skutkiem ubocznym układu z Magdalenki. Tyle że, co nam po wyborze, skoro tak wielu głosujących Polaków nie ma bladego pojęcia, na co głosuje?

Historia ideologii to zasadniczo dwie rzeczy. Nazywam je (własna teoria – prośba o konstruktywną krytykę) „suwakiem wolności” i „dawką sprawiedliwości społecznej”. Popatrzmy na poniższy diagram i wyobraźmy sobie, że to właśnie taki suwak.

Komunizm

Feudalizm / Absolutyzm

Faszyzm

Socjalizm

Socjaldemokracja

Liberalizm

Libertarianizm

Anarchokapitalizm

I tak na samej górze, jeśli chodzi o wolność, suwak jest całkowicie zasunięty, zaś na samym dole – całkowicie rozsunięty. Różna jest też dawka sprawiedliwości społecznej na poszczególnych szczeblach, która to sprawiedliwość jak dotąd okazywała się nieosiągalnym ideałem, lub jak kto woli – mrzonką.

Powyższy diagram to oczywiście tylko zarys. Nie będę w tym wpisie tłumaczyć, z czym wiążą się poszczególne ideologie, ani tego, która partia reprezentuje którą z nich. Gdy tylko pogłębisz swoją wiedzę, będziesz wiedzieć. Poza tym szybko zorientujesz się, że pseudo-spory i różnice pomiędzy niektórymi partiami, które przez media określane są mianem głębokich, w rzeczywistości są tylko pozorne. Jeśli jednak nie posiadasz wiedzy na temat ideologii z diagramu, to moja rada jest taka: nie idź na wybory. Zrobisz sobie tylko intelektualną i moralną krzywdę.

Źródła zdjęć:

1. Urna: www.mmwarszawa.pl
2. Flaga UE: zsjablonka.nowatorski.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Faszyzm, wszędzie faszyzm.

By | 2018-05-27T08:47:22+00:00 22 maja 2014|6 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

6 komentarzy

 1. Ka 22/05/2014 w 2:42 pm - Odpowiedz

  Ja bym jednak namawiała do pójścia i wyrażenia swojego niezadowolenia poprzez oddanie pustej karty lub zaznaczenie wszystkich kandydatów (żeby ktoś, kto będzie liczył głosy nie zakreślił swojego kandydata za Ciebie) 🙂

 2. Jakub Szaper 22/05/2014 w 9:48 pm - Odpowiedz

  Smutne to konstatacje. A suwak wolności? Jest ładnym przedstawieniem ewolucji wolności na skali nazw popularnych ideologii – szkoda tylko, że przez takie unaocznienie znika gradient czasu. A właśnie tylko w historycznym ujęciu rozwoju wolności dostrzec możemy jej bezustanne zanikanie. Uproszczeniem – może zbytnim – jest też zestawianie razem ideologii „jednego dnia”, jak faszyzm czy libertarianizm, z formacjami ustrojowymi trwającymi millenia – absolutyzm, po części feudalizm. I pozostawienie poza sferą „suwaka” republikanizmu rzymskiego (a też Republiki Weneckiej i Rzeczpospolitej O.N.) i demokracji greckiej. To trochę naddto zawężające ujęcie. I islam! To prawie 1500 lat religijnej i politycznej ideologii która nie zawsze była w opozycji do wolności. Można by nawet wysunąć – i to całkiem serio – tezę, że współcześnie islam jest jedyną ideologią stosowaną w skali państwowej która realizuje pełną wolność jednostki, chociaż wyłącznie w sferze zakreślonej przepisami prawa koranicznego. Może to komuś wydawać się dziwne, ale w krajach mahometańskich ludzie nie czują się w żaden sposób ograniczeni w swojej wolności – oni się o tym dowiadują od reszty (dużo mniej licznej) świata i odrzucają jako niezgodne z elementarną rzeczywistością.

  • Kamil Cywka 23/05/2014 w 6:34 am - Odpowiedz

   Świetny komentarz, dzięki. Suwak jest oczywiście dość dużym uproszczeniem, nie chciałem go po prostu rozwlekać. O islamie wiem niewiele, aczkolwiek to, co mówisz, do mnie trafia i ma sens. Z libertarianizmem ludzkość oczywiście jak dotąd nie miała zbyt wiele do czynienia, z anarchokapitalizmem wcale. Faszyzm jako „cały pakiet” dziś chyba nie istnieje(?), choć pewne jego elementy są wyraźnie widoczne we współczesnych socjaldemokracjach, o czym pisałem w jednym z wpisów. Co do tego, że „wolność zanika”, to i tak, i nie. Wszystko zależy od przedziału czasowego, jaki przyjmiemy. W ostatnich latach/dziesięcioleciach, z uwagi na powolny rozkład socjaldemokracji na świecie, mamy do czynienia z wyraźnym ograniczaniem swobód obywatelskich. Wolności jest coraz mniej. Ale jeśli przyjmiemy horyzont kilkuwiekowy, to dziś nie jest tak źle. Z grubsza do momentu Rewolucji Francuskiej w Europie panowała zależność poddańcza, a więc formalnie byłeś sługą monarchy, choć to i tak nic w porównaniu z komuną, gdzie wolności, jak wiadomo, praktycznie nie było. Dziś oczywiście też różowo nie jest, a nasza wolność w wielu obszarach jest tylko pozorna. Dlatego piszę bloga :-).

 3. […] czasu, we wpisie pt. Krótki poradnik przedwyborczy, ukułem autorską teorię „suwaka wolności”. Bazując na powyższym założeniu, teoria ta […]

 4. AZD 21/10/2014 w 8:57 am - Odpowiedz

  Wydaje mi się, że mamy naturalną tendencję do nadawania ideologiom i systemom konkretnych twarzy. Niby większość wie, że tak naprawdę nie głosujemy na konkretną osobę, bo jest ona tylko częścią partii, ugrupowania, systemu, a co za tym idzie reprezentuje konkretną ideologię. Z drugiej strony, to właśnie konkretne osoby są w danym momencie „twarzami” określonej ideologii i część z nich wzbudza większe zaufanie niż pozostali, stąd pewnie łatwiej jest wierzyć, że mogą faktycznie coś zmienić. Zgadzam się zatem w stu procentach, że jeśli ktoś nie wie, na co tak naprawdę głosuje to może lepiej niech tego nie robi. Jeśli zaś chodzi o pójście na wybory i oddanie pustej kartki na znak jakiegoś tam protestu, zdecydowanie odradzam taką opcję, bo przy liczeniu głosów taki pusty głos wcale nie musi pozostać pusty, a wręcz może się później okazać (zwłaszcza w lokalnych wyborach), że dany kandydat wygrał małą różnicą głosów i te „puste” się do tej wiktorii przyczyniły.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.