Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Fiskalizm po włosku

//Fiskalizm po włosku

Fiskalizm po włosku

Rząd, któremu zaczyna brakować pieniędzy, jest zdolny do nawet najbardziej desperackich czynów. Okazuje się, że nakładanie na społeczeństwo coraz to nowych i absurdalnych podatków wychodzi świetnie nie tylko ekipie Donalda Tuska. Włoski parlament właśnie przegłosował 20% podatek na wszystkie międzynarodowe przelewy przychodzące na konta Włochów. Podatek obejmie nie tylko przelewy bankowe, lecz także środki przekazywane za pośrednictwem PayPal czy Western Union. Jakiś czas temu we Włoszech wprowadzono też zakaz płacenia gotówką przy transakcjach powyżej 1000 EUR.

Zachowanie włoskiego rządu to fiskalizm w skrajnym wydaniu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest cel nowego, drakońskiego podatku, ale skutek pewnie będzie taki, że Włosi zaczną otwierać konta za granicą albo szukać innych sposobów, żeby go ominąć. Na popularności mogą też zyskać waluty cyfrowe i metale szlachetne.

Ale nie to jest najważniejsze. Dla mnie najważniejsza jest prawidłowość, jaka coraz wyraźniej zarysowuje się w działaniach bankrutujących państw Unii Europejskiej. Próby opodatkowania słońca przez Hiszpanię, konfiskata depozytów na Cyprze, skok na OFE w Polsce, plany zawłaszczenia oszczędności obywateli Unii, o których piszę w tekście pt. OFE to pryszcz, prawdziwa kradzież dopiero przed nami, 20% podatek od przelewów we Włoszech. Tylko patrzeć, jak jakiś kraj wyskoczy z kolejnym groteskowym pomysłem. W Polsce to może być np. podatek katastralny. Gdy skończy się kasa z OFE, wszystko będzie możliwe.

Europa wciąż zdaje się nie rozumieć, że droga do dobrobytu nie wiedzie przez fiskalizm. Możliwości drenowania społeczeństwa są ograniczone. Nieograniczony jest za to potencjał jednostki, która jest wolna, nieobciążona nadmiernym opodatkowaniem i która nie musi zmagać się na co dzień z przerośniętą, zbiurokratyzowaną administracją państwową i tysiącami absurdalnych przepisów.

Źródło zdjęć: wikimedia commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Chcą ci zabrać oszczędności.

By | 2018-05-27T08:47:28+00:00 23 lutego 2014|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.