Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Fałszywy podział na lewicę i prawicę

//Fałszywy podział na lewicę i prawicę

Fałszywy podział na lewicę i prawicę

Mało kto zdaje sobie dziś sprawę, że podział na tzw. „lewicę” i „prawicę” wywodzi się z czasów rewolucji francuskiej. Po upadku „ancien regime”, czyli starego, konserwatywnego systemu (monarchia + arystokracja + duchowieństwo) władzę przejął lud. Lud podzielił się na kilka największych ugrupowań: feuillanci („prawica”), żyrondyści („centroprawica”), jakobini i kordelierzy („lewica”). Poglądy tych ugrupowań (na konstytucję, miejsce króla w nowym systemie, reformę państwa itd.) ewoluowały w miarę postępu rewolucji, przy czym podział na „lewicę” i „prawicę” oznaczał bardziej sektor zajmowany najpierw w Legislatywie, a potem w Konwencie Narodowym („Góra”, „Bagno”), a nie wyznawane wartości. Przykładowy kontrast: żyrondyści, mimo że byli dość umiarkowani, wywodzili się z inteligencji i burżuazji oraz chcieli monarchii konstytucyjnej, to jednocześnie postulowali „sianie” idei rewolucyjnej na całym kontynencie. Z kolei najbardziej radykalni jakobini chcieli zgilotynować króla, (żyrondyści „tylko” zamknąć w więzieniu lub uniewinnić).

Po rewolucji francuskiej nic już nigdy nie było takie samo. Elity konserwatywne zostały wyrżnięte lub zmuszone do emigracji. Władzę przejął lud chowany na ideach oświeceniowych. Wszelkie późniejsze podziały następowały już wyłącznie w ramach szeroko pojętej lewicy, co trwa do dziś. Współczesnymi odpowiednikami tamtych podziałów są „socjalizm narodowy” (czyli socjalizm tylko dla nas) i „socjalizm europejski/międzynarodowy” (czyli socjalizm dla wszystkich).

W tamtych czasach powstało też inne znane nam dziś pojęcie, a mianowicie „naród”. Obecnie gdy ktoś usłyszy określenie „narodowy”, to od razu myśli „prawica”…

Źródła zdjęć:
1. radiomaryja.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: 14 lipca – smutna rocznica dla całej Europy

By | 2019-11-04T05:12:24+00:00 18 lipca 2018|0 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.