Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Fałszywy podział na lewicę i prawicę

//Fałszywy podział na lewicę i prawicę

Fałszywy podział na lewicę i prawicę

Mało kto zdaje sobie dziś sprawę, że podział na tzw. „lewicę” i „prawicę” wywodzi się z czasów rewolucji francuskiej. Po upadku „ancien regime”, czyli starego, konserwatywnego systemu (monarchia + arystokracja + duchowieństwo) władzę przejął lud. Lud podzielił się na kilka największych ugrupowań: feuillanci („prawica”), żyrondyści („centroprawica”), jakobini i kordelierzy („lewica”). Poglądy tych ugrupowań (na konstytucję, miejsce króla w nowym systemie, reformę państwa itd.) ewoluowały w miarę postępu rewolucji, przy czym podział na „lewicę” i „prawicę” oznaczał bardziej sektor zajmowany najpierw w Legislatywie, a potem w Konwencie Narodowym („Góra”, „Bagno”), a nie wyznawane wartości. Przykładowy kontrast: żyrondyści, mimo że byli dość umiarkowani, wywodzili się z inteligencji i burżuazji oraz chcieli monarchii konstytucyjnej, to jednocześnie postulowali „sianie” idei rewolucyjnej na całym kontynencie. Z kolei najbardziej radykalni jakobini chcieli zgilotynować króla, (żyrondyści „tylko” zamknąć w więzieniu lub uniewinnić).

Po rewolucji francuskiej nic już nigdy nie było takie samo. Elity konserwatywne zostały wyrżnięte lub zmuszone do emigracji. Władzę przejął lud chowany na ideach oświeceniowych. Wszelkie późniejsze podziały następowały już wyłącznie w ramach szeroko pojętej lewicy, co trwa do dziś. Współczesnymi odpowiednikami tamtych podziałów są „socjalizm narodowy” (czyli socjalizm tylko dla nas) i „socjalizm europejski/międzynarodowy” (czyli socjalizm dla wszystkich).

W tamtych czasach powstało też inne znane nam dziś pojęcie, a mianowicie „naród”. Obecnie gdy ktoś usłyszy określenie „narodowy”, to od razu myśli „prawica”…

Źródła zdjęć:
1. radiomaryja.pl

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: 14 lipca – smutna rocznica dla całej Europy

By | 2019-11-04T05:12:24+00:00 18 lipca 2018|3 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

3 komentarze

 1. Tradycjonalista 10/04/2020 w 5:59 pm - Odpowiedz

  Zgadza się. Współczesna lewica i prawica to jedynie podział wewnątrz socjalistyczny. Prawica socjalistyczna to narodowi socjaliści (faszyści), a lewica socjalistyczna to międzynarodowi socjaliści (komuniści). W czasie Rewolucji Francuskiej podział ten odbywał się wewnątrz liberalizmu, bo zarówno Feuillanci, Żyrodna jak i Jakobini byli liberałami. Obrońcy starego porządku sprzed Rewolucji Francuskiej to konserwatyści tradycjonalistyczni i znajdują się oni poza podziałem na lewicę i prawicę, ponieważ podział ten odwołuje się wyłącznie do systemu partyjnego i wnętrza liberalno-socjalistycznej utopii. Natomiast tradycjonalizm odwołuje się do starego porządku kiedy nie było systemu partyjnego, jego lewicy, prawicy, tylko system stanowy w którym ten podział nigdy nie istniał.

 2. Rick 08/06/2020 w 3:18 pm - Odpowiedz

  Proszę wybaczyć, że się powtarzam, ale co wpis to genialniejszy. Takiego materiału mi brakowało. Często z ludźmi jak dyskutuję i mi gadają o „prawicy”, to im mówię, że to co on nazywa prawicą, to jest mniej postępowy odłam lewicy, ża ta „prawica” jest dzieckiem oświecenia i rewolucji, a nie wartości konserwatywnych czy katolickich. Ten artykuł w bardzo przystępny sposób wyjaśnia to tak, że nie ma żadnych wątpliwości.

  • Konserwatywna Kontrrewolucja 26/10/2020 w 4:56 pm - Odpowiedz

   Oczywiście bracie. Nie ma żadnych wątpliwości że współczesny prawicowiec to stary i mniej postępowy lewicowiec, który po obaleniu feudalizmu, zatrzymał się na ideałach starej lewicy czyli kapitalizmie albo nacjonalizmie i nie chce już dalszej rewolucji. Natomiast współczesny lewicowiec to młody i bardziej postępowy lewicowiec, któremu nie wystarcza już obalenie hierarchii i stanów społecznych i powstanie jednego narodu, więc dąży do internacjonalizacji egalitarnego bakcyla i chce udoskonalić kapitalizm upaństwawiając wielkie molochy tworząc tym samym socjalizm. Ani obecny prawicowiec, ani lewicowiec nie chce i nie podejmuje nawet próby restaurowania monarchii, nawet jak ma pełnię władzy, bo w rzeczywistości nie jest żadnym konserwatystą. Jak zapytasz któregoś o system społeczno-gospodarczy to jeden powie kapitalizm a drugi socjalizm, ale żaden nie chce i nie podejmuje nawet próby restaurowania średniowiecznego systemu cechowego zrzeszającego rodzinne warsztaty i gospodarstwa w lokalne samorządy gospodarcze i wspólnoty wytwórcze, tak jak to było przed Rewolucją Francuską i w niektórych monarchiach po Rewolucji Francuskiej, które nie zdołała jeszcze obalić rewolucja. Współczesny świat to era lewicy podzielona na umiarkowanych i radykalnych postępowców.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.