Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Co tam w złocie piszczy?

//Co tam w złocie piszczy?

Co tam w złocie piszczy?

Wielu czytelników The Spinning Top Blog interesuje się metalami szlachetnymi, głównie złotem. Już od kilku lat wnikliwie śledzę rynek złota, a że dużo się na nim dzieje, postanowiłem podzielić się z Wami porcją najświeższych informacji na ten temat.

Rosja

Co by nie powiedzieć o Putinie, facet jest do bólu konsekwentny. Mija pięć lat, odkąd na szczycie G8 w 2009 r. Putin, trzymając sztabę złota przed obiektywami fotoreporterów, pokazał, jak wielką wagę przykłada do żółtego kruszcu. Wtórował mu Miedwiediew, prezentując złotą ponadnarodową monetę wybitą w mennicy belgijskiej. Podczas swojej pierwszej kadencji Putin zapowiedział, że Rosja powinna posiadać ulokowane w złocie jedną dziesiątą rezerw walutowych. Nie były to słowa rzucone na wiatr. Według World Gold Council w latach 2006-2014 oficjalne rosyjskie rezerwy złota wzrosły z 390 do 1105,3 ton (ciekawe, ile mają nieoficjalnie?). Tylko w ciągu siedmiu miesięcy 2014 r. Rosja kupiła 70 ton złota. W rezultacie udział złota w rezerwach walutowych tego kraju wzrósł z 6 do 10%, co stanowi 45 mld dolarów. Są to piąte pod względem wielkości oficjalne narodowe rezerwy złota na świecie. Plan został więc zrealizowany. Od 2012 r. bank centralny Rosji jest liderem, jeśli chodzi o popyt na złoto. Rosja nie musi kupować złota za granicą – jest potentatem w jego produkcji. W 2013 r. rosyjskie kopalnie wyprodukowały 249 ton kruszcu, co daje 3. miejsce na świecie.

Wenezuela

Wenezuelskie złoto zostało sprowadzone do kraju jeszcze za czasów Chaveza. Złoto stanowi 71% rezerw walutowych Wenezueli, z czego około 320 ton jest przechowywanych w kraju, a pozostałe 50 – w Londynie. W ostatnich latach temat złota stał się tematem tabu. Wiele osób zaczyna powątpiewać, czy banki centralne rzeczywiście posiadają w swoich skarbcach oficjalnie deklarowane ilości złota. Niedawno niejaki Francisco Rodriguez, ekonomista Bank of America, podczas rutynowej wizyty w banku centralnym Wenezueli zadał tamtejszym bankierom nietypowe pytanie: „Czy mogę zobaczyć wasze złoto?”. Pewnie gdyby skarbiec świecił pustkami, to znaleźliby jakąś wymówkę w myśl zasady, że winny się tłumaczy. Ale Wenezuela ma swoje złoto. Według szybkich szacunków Rodrigueza ilość złota, którą miał okazję zobaczyć, odpowiada oficjalnym danym. Ma to szczególne znaczenie w kontekście szalejącego w tym kraju kryzysu.

Azja

Złoto wędruje z Zachodu na Wschód nie od dziś. Mimo że Azja odpowiada za około 70% światowego popytu na fizyczne złoto (przez sam Dubaj przepływa 40% handlu fizycznym złotem), a np. takie Chiny są już największym światowym producentem i konsumentem tego kruszcu, to kontynent ten nie ma większego wpływu na cenę. Jest ona bowiem ustalana na giełdach w Nowym Jorku i Londynie, gdzie handluje się głównie kontraktami na złoto (tzw. papierowe złoto), a złota fizycznego z dawna tam nie widziano. Ale ta sytuacja się zmienia. Azja ma wysokie aspiracje, zwłaszcza w kontekście masowego dodruku pieniądza przez banki centralne na całym świecie. Otwierają się kolejne giełdy, mające stanowić przeciwwagę i konkurencję dla COMEX-u.

13 października ruszył obrót złotem na giełdzie w Singapurze. Wielkość kontraktu została ustalona na 25 kilogramów (804 uncje) i będą one rozliczane wyłącznie fizyczną dostawą. Jedynie w przypadku braku możliwości dostarczenia towaru rozliczenie będzie następować pieniężnie w kwocie powiększonej o 10-procentową karę. Swoją giełdę ma już również Szanghaj. Kontrakty na złoto fizyczne na tej giełdzie będą denominowane w juanach. Oprócz giełdy w nowej strefie wolnego handlu powstaje magazyn, który będzie mógł pomieścić 1000 ton złota. Większy wpływ na kształtowanie ceny złota chce mieć też wspomniany wcześniej Dubaj. Jeszcze w tym roku (przełożone z czerwca) Dubai Gold and Commodities Exchange ma rozpocząć handel fizycznym złotem.

Podsumowanie

Jak widać, „złota wędrówka” z Zachodu na Wschód trwa w najlepsze. Metale szlachetne są głęboko zakorzenione w kulturze azjatyckiej. Chińczycy, Rosjanie i Hindusi wykorzystują każdy spadek ceny, żeby zwiększać zapasy. W kuluarach mówi się, że to właśnie Chiny manipulują ceną, żeby kupić jak najwięcej, jak najtaniej. Co ciekawe, chiński rząd gorąco zachęca swoich obywateli, by kupowali fizyczne złoto i dbali o dywersyfikację w obliczu szalejącej pierwszej (i nadchodzącej drugiej) fali kryzysu. Na Zachodzie odwrotnie – złoto jest be, kredyty są super. W pewnym momencie któryś z azjatyckich tygrysów nie wytrzyma i powie „sprawdzam”. Wtedy sprawdzi się stare powiedzonko Warrena Buffeta: „dopiero gdy opadnie fala, można zobaczyć, kto się kąpał bez spodenek”.

Źródła: rynekzlota24.pl, bloomberg.

Źródła zdjęć:

1. Putin: www.maxkeiser.com
2. Sztabki: Autor: Agnico-Eagle (Agnico-Eagle Mines Limited)

[CC0], undefined, wikimedia commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Z cyklu promujmy dobre przykłady, odc. 8 – Szwajcaria.

By | 2018-05-27T08:47:14+00:00 19 października 2014|2 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

2 komentarze

  1. Stefan 19/10/2014 w 2:17 pm - Odpowiedz

    Kilka lat temu rozmawialiśmy z kolegą o tym, że wzrasta popyt na złoto. Doszliśmy do wniosku, że wzrastał zawsze przed nadchodzącym konfliktem…ostatnio przypomniałem sobie tę rozmowę w czasie rozpoczynającego się konfilktu na Ukrainie…

  2. cloud 19/10/2014 w 5:19 pm - Odpowiedz

    Warto kupować złoto. Mówię o fizycznym złocie, a nie o papierowych certyfikatach bez pokrycia. Azjaci skumali, że najlepszą walutą na niepokoje społeczne jest twardy metal, dlatego większość światowego złota już dawno jest w posiadaniu azjatów. Więcej info tutaj http://independenttrader.pl/260,kolejny_wielki_gracz_na_rynku_zlota___srebra.html

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.