Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (7) – Bank Anglii

//Ciekawostki finansowe (7) – Bank Anglii

Ciekawostki finansowe (7) – Bank Anglii

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Bank Anglii zaczął pełnić funkcje publiczne w zamian za otrzymanie w 1826 roku monopolu na emisję banknotów. Początkowo monopol obejmował jedynie obszar w promieniu 65 mil od Londynu. Poza tym obszarem banki prywatne miały prawo emitować własne banknoty. Jednak Bank Anglii uruchamiał coraz to nowe oddziały na prowincji i krok po kroku przejmował interesy banków prowincjonalnych w zakresie emisji banknotów. Z czasem zaczął również odgrywać kluczową rolę w rozliczeniach międzybankowych. W 1833 roku ostatecznie zniesiono przepisy przeciw lichwie, dzięki czemu Bank Anglii mógł w pełni wykorzystać swoje atuty wynikające ze statusu największego banku w londyńskim City. Przyjęta przezeń stopa dyskontowa była coraz częściej traktowana jako minimalna krótkoterminowa stopa na rynku pieniężnym.

Zupełnie inaczej ewolucja finansów przebiegała w Stanach Zjednoczonych. Niechęć tamtejszych ustawodawców do zbyt potężnej finansjery dwukrotnie doprowadzała do zawieszenia prac nad powołaniem banku centralnego. Ustawę o utworzeniu Systemu Rezerw Federalnych uchwalono dopiero w 1913 roku. Do tego czasu obowiązywała przyjęta w 1864 roku ustawa bankowa, która w znaczący sposób ułatwiała zakładanie banków prywatnych.

Źródła zdjęć:
Autor: Thomas Rowlandson (1756–1827) and Augustus Charles Pugin (1762–1832) (after) John Bluck (fl. 1791–1819), Joseph Constantine Stadler (fl. 1780–1812), Thomas Sutherland (1785–1838), J. Hill, and Harraden (aquatint engravers)

[Public domain lub Public domain], Wikimedia Commons

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (6)

By | 2018-11-01T15:54:53+00:00 27 sierpnia 2015|2 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

2 komentarze

  1. Leon 10/09/2016 w 9:41 pm - Odpowiedz

    fajny zbió ciekawostek 😉

  2. ARte Creo 24/09/2016 w 10:47 am - Odpowiedz

    Ciekawe, liczę na więcej 🙂

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.