Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

//Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Pierwszymi bankierami (włos. banchieri) we współczesnym rozumieniu tego słowa byli Medyceusze, potężny włoski ród w epoce renesansu, z którego wywodzili się dwaj papieże (Leon X i Klemens VII), dwie królowe Francji (Katarzyna i Maria) i trzej książęta (Florencji, Nemours i Toskanii). Swoje interesy prowadzili siedząc na ławkach (włos. banci) za stołami wprost na ulicy. Przed rokiem 1390, w którym to powstał pierwszy bank Medyceuszy, przedstawiciele tego rodu byli raczej gangsterami niż bankierami. W latach 1343-1360 co najmniej czterech Medyceuszy skazano na śmierć za najcięższe przestępstwa.

Potęga Medyceuszy rosła tak szybko, że gdy w 1458 r. papież Pius II wstępował na tron papieski, faktyczną władzę we Florencji sprawował Kosma Medyceusz. Tak o Kosmie Medyceuszu mówił Pius II:

„Kwestie polityczne rozgrywają się w jego domu. Wskazani przez niego ludzie obejmują najwyższe urzędy w państwie. To on decyduje o wojnie i pokoju i to on ustanawia prawa. To on jest królem, choć formalnie nie sprawuje władzy”

Medyceusze znaleźli sposób na umiejętne rozłożenie ryzyka. Zajmowali się jednocześnie wymianą pieniędzy i udzielaniem pożyczek, co pozwalało ograniczyć niebezpieczeństwo związane z nierzetelnymi dłużnikami. Włoski system bankowy stał się wzorem dla krajów, które w kolejnych stuleciach osiągnęły największe sukcesy handlowe, zwłaszcza dla Holandii i Anglii.

Źródła zdjęć:

1. www.contexttravel.com.
2. www.britannica.com.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (4)

By | 2018-11-01T15:46:54+00:00 1 marca 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. […] Zobacz też: Ciekawostki finansowe (5). […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.