Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

//Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

Ciekawostki finansowe (5) – Medyceusze

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Pierwszymi bankierami (włos. banchieri) we współczesnym rozumieniu tego słowa byli Medyceusze, potężny włoski ród w epoce renesansu, z którego wywodzili się dwaj papieże (Leon X i Klemens VII), dwie królowe Francji (Katarzyna i Maria) i trzej książęta (Florencji, Nemours i Toskanii). Swoje interesy prowadzili siedząc na ławkach (włos. banci) za stołami wprost na ulicy. Przed rokiem 1390, w którym to powstał pierwszy bank Medyceuszy, przedstawiciele tego rodu byli raczej gangsterami niż bankierami. W latach 1343-1360 co najmniej czterech Medyceuszy skazano na śmierć za najcięższe przestępstwa.

Potęga Medyceuszy rosła tak szybko, że gdy w 1458 r. papież Pius II wstępował na tron papieski, faktyczną władzę we Florencji sprawował Kosma Medyceusz. Tak o Kosmie Medyceuszu mówił Pius II:

„Kwestie polityczne rozgrywają się w jego domu. Wskazani przez niego ludzie obejmują najwyższe urzędy w państwie. To on decyduje o wojnie i pokoju i to on ustanawia prawa. To on jest królem, choć formalnie nie sprawuje władzy”

Medyceusze znaleźli sposób na umiejętne rozłożenie ryzyka. Zajmowali się jednocześnie wymianą pieniędzy i udzielaniem pożyczek, co pozwalało ograniczyć niebezpieczeństwo związane z nierzetelnymi dłużnikami. Włoski system bankowy stał się wzorem dla krajów, które w kolejnych stuleciach osiągnęły największe sukcesy handlowe, zwłaszcza dla Holandii i Anglii.

Źródła zdjęć:

1. www.contexttravel.com.
2. www.britannica.com.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (4)

By | 2018-11-01T15:46:54+00:00 1 marca 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. […] Zobacz też: Ciekawostki finansowe (5). […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.