Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

/, Wpisy/Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Inkowie – najbardziej rozwinięte społeczeństwo Ameryki Południowej – nie znali pieniędzy. Ich gospodarka, podobnie jak setki lat później komunistyczna, była oparta na centralnym planowaniu i przymusowej pracy. Inkowie dysponowali ogromnymi zasobami metali szlachetnych, głównie złota i srebra, ale miały one dla nich walory jedynie estetyczne. Nie znali ich roli monetarnej, która upowszechniła się choćby w Europie. Dla Inków złoto było „potem Słońca”, a srebro „łzami Księżyca”. Co innego dla Hiszpanów, którzy przybyli na kontynent zafascynowani legendą o El Dorado, indiańskim królu, który w okresie świąt pokrywał swoje ciało złotym pyłem…

Pod koniec 1532 roku hiszpański konkwistador Francisco Pizarro rozbił armię inkaskiego wodza Atahualpy. Inkowie szybko zorientowali się, że Hiszpanie obsesyjnie pragną złota i srebra. W ciągu kilku miesięcy przynieśli im 6079 kilogramów 22-karatowego złota i 11 778 kilogramów czystego srebra. To jednak nie poskromiło apetytu konkwistadorów. Atahualpa został stracony, a jego imperium skolonizowane. Jeden z inkaskich wodzów stwierdził, że nawet gdyby cały śnieg Andów zamienił się w złoto, to Hiszpanom wciąż byłoby mało…

Źródła zdjęć:

1. Francisco Pizarro: www.darianthomas.weebly.com.
2. Machu Picchu: „Peru Machu Picchu Sunrise 2” by Allard Schmidt (The Netherlands) – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2.jpg#mediaviewer/File:Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2.jpg.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (2)

By | 2018-11-01T15:39:09+00:00 2 stycznia 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. Metale szlachetne 12/01/2015 w 8:36 pm - Odpowiedz

    Metale szlachetne tak działają na ludzi „cywilizowanych”.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.