Polityka, ekonomia, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

/, Wpisy/Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

Ciekawostki finansowe (1) – Pizarro i złoto Inków

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

Inkowie – najbardziej rozwinięte społeczeństwo Ameryki Południowej – nie znali pieniędzy. Ich gospodarka, podobnie jak setki lat później komunistyczna, była oparta na centralnym planowaniu i przymusowej pracy. Inkowie dysponowali ogromnymi zasobami metali szlachetnych, głównie złota i srebra, ale miały one dla nich walory jedynie estetyczne. Nie znali ich roli monetarnej, która upowszechniła się choćby w Europie. Dla Inków złoto było „potem Słońca”, a srebro „łzami Księżyca”. Co innego dla Hiszpanów, którzy przybyli na kontynent zafascynowani legendą o El Dorado, indiańskim królu, który w okresie świąt pokrywał swoje ciało złotym pyłem…

Pod koniec 1532 roku hiszpański konkwistador Francisco Pizarro rozbił armię inkaskiego wodza Atahualpy. Inkowie szybko zorientowali się, że Hiszpanie obsesyjnie pragną złota i srebra. W ciągu kilku miesięcy przynieśli im 6079 kilogramów 22-karatowego złota i 11 778 kilogramów czystego srebra. To jednak nie poskromiło apetytu konkwistadorów. Atahualpa został stracony, a jego imperium skolonizowane. Jeden z inkaskich wodzów stwierdził, że nawet gdyby cały śnieg Andów zamienił się w złoto, to Hiszpanom wciąż byłoby mało…

Źródła zdjęć:

1. Francisco Pizarro: www.darianthomas.weebly.com.
2. Machu Picchu: „Peru Machu Picchu Sunrise 2” by Allard Schmidt (The Netherlands) – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2.jpg#mediaviewer/File:Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2.jpg.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (2)

By | 2018-11-01T15:39:09+00:00 2 stycznia 2015|1 komentarz

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

1 komenarz

  1. Metale szlachetne 12/01/2015 w 8:36 pm - Odpowiedz

    Metale szlachetne tak działają na ludzi „cywilizowanych”.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.