Konserwatywny liberalizm, leseferyzm, minarchizm, merytokracja.

Ameryka – upadku ciąg dalszy

//Ameryka – upadku ciąg dalszy

Ameryka – upadku ciąg dalszy

Na The Spinning Top Blog regularnie informuję o sytuacji społeczno-ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Bądź co bądź kraj ten wciąż jest najbardziej wpływowym krajem na świecie, mimo że środek ciężkości w geopolityce (i nie tylko) coraz bardziej przesuwa się z tzw. świata zachodniego, którego USA są uosobieniem, na Wschód. Tą samą ścieżką zdaje się podążać złoto. Jego cena leci na łeb, na szyję, ale bogaci wciąż kupują, o czym informował niedawno The Telegraph. To tak w ramach dygresji, bo tematem tego i jemu podobnych wpisów na tym blogu jest to, jak szybko dopełni się proces społeczno-ekonomicznego rozkładu Stanów Zjednoczonych.

Oczywiście prognozowanie, kiedy to się stanie, jest wróżeniem z fusów, niemniej jednak wiele wskazuje na to, że proces ten nabiera tempa, i to nie tylko sądząc po desperackich ruchach, jakie na arenie międzynarodowej wykonują Amerykanie, by odwrócić uwagę od problemów w swoim kraju. Ostatni mój wpis na temat kondycji amerykańskiej gospodarki i społeczeństwa możesz znaleźć tutaj. Czas na kolejną garść danych, tym razem głównie społecznych. Kondycja społeczeństwa często, choć nie zawsze, bywa bowiem papierkiem lakmusowym gospodarki. A więc:

1. Po raz pierwszy w historii single stanowią większość amerykańskiego społeczeństwa.

2. Prawie połowa Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, a rating kredytowy 56% społeczeństwa ma kategorię subprime, czyli wysoce ryzykowną.

3. Po uwzględnieniu inflacji 40% wszystkich pracujących w Stanach Zjednoczonych zarabia mniej niż wynosiła płaca minimalna pracownika pełnoetatowego w 1968 roku.

4. 30 milionów Amerykanów zażywa leki antydepresyjne.

5. Mimo że Amerykanie stanowią zaledwie około 5% populacji świata, konsumują ponad 50% światowej produkcji leków oraz ponad 80% światowej produkcji leków przeciwbólowych na receptę.

6. Sprzedaż heroiny w Nowym Jorku jest najwyższa od 20 lat.

7. Liczba małych firm w USA jest dziś najniższa, odkąd zaczęto prowadzić takie statystyki.

8. Stany Zjednoczone mają najwyższą liczbę osadzonych na 100 tys. mieszkańców (715); niższą ma nawet Białoruś (554) – pełna lista.

9. Odkąd Barack Obama objął urząd prezydenta, dług publiczny USA wzrósł o 7 bilionów USD.

10. Każdego dnia w Stanach Zjednoczonych samobójstwo popełnia 22 weteranów wojennych. Samobójstwa przebiły nawet wypadki samochodowe jako główna przyczyna zgonów w wyniku uszkodzenia ciała.

11. Około 110 milionów Amerykanów ma jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową.

12. W USA jest najwięcej otyłych ludzi spośród wszystkich krajów uprzemysłowionych. Drugie miejsce zajmuje Meksyk.

Pełne dane wraz ze źródłami znajdziesz tutaj: http://www.zerohedge.com/news/2014-09-19/45-facts-show-how-far-america-has-fallen-generation.

Źródła zdjęć:

1. Flaga: Jnn13 (Praca własna)

[CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)]

2. Route 66: by Gabriel Millos from Santa Barbara, USA (Route 66  Uploaded by LongLiveRock) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons.

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Z cyklu obalamy mity, odc. 1 – Ameryka wychodzi z kryzysu.

By | 2018-05-27T08:47:16+00:00 21 września 2014|2 komentarze

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, publicysta-amator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart”. Konserwatysta, leseferysta, wolnorynkowiec. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, filozofia, polityka, ekonomia, ideologie, doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

2 komentarze

  1. yan 22/09/2014 w 5:10 pm - Odpowiedz

    Mysle ze kolega piszac Rosja mial na mysli formacje BRICS i zarzucenie dollara jako waluty handlowej.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.