Polityka, gospodarka, historia, ideologie, sprawy społeczne.

Sto lat niewoli

//Sto lat niewoli

Sto lat niewoli

23 grudnia 2013 r. co bardziej świadomi Amerykanie obchodzą bardzo smutną rocznicę. W mediach głównego nurtu przechodzi ona praktycznie bez echa. Sto lat wcześniej, tuż przed wigilią 1913 roku, Kongres pośpiesznie przepchnął ustawę o powołaniu Banku Rezerw Federalnych (ang. Federal Reserve Bank, FED). Wielu kongresmenów było tego dnia nieobecnych, a opinia publiczna rzuciła się w wir przedświątecznych przygotowań. Dziś większość Amerykanów nadal nie orientuje się, jak działa najważniejsza instytucja w ich kraju, mimo że jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za problemy ekonomiczne USA i wielu innych państw na całym świecie. A bilans stuletniej działalności FED jest doprawdy katastrofalny. Od jego powstania w USA miało miejsce 18 recesji i/lub kryzysów gospodarczych (1918, 1920, 1923, 1926, 1929, 1937, 1945, 1949, 1953, 1958, 1960, 1969, 1973, 1980, 1981, 1990, 2001, 2008), a wartość dolara spadła o 98%.

Poniżej zamieszczam kilka faktów na temat FED-u (wraz ze źródłami), które powinni znać nie tylko sami Amerykanie. System ten jest bowiem, jak niegdyś komunizm, towarem eksportowym i wiele krajów przyjęło ten sam lub zbliżony model prowadzenia swojej polityki monetarnej.

1. FED jest federalny tylko z nazwy. To całkowicie prywatna instytucja, której 100% akcji należy do banków komercyjnych. Jest to oczywiste pogwałcenie amerykańskiej konstytucji, której art. I, ust. 8 mówi, że jedynie rząd ma prawo emitować środki płatnicze i ustalać ich wartość.

2. W 1963 r. prezydent John F. Kennedy wydał dekret prezydencki nr 11110 (Executive Order 11110), upoważniający amerykański Departament Skarbu do emitowania własnych banknotów pod nazwą „United States notes”. W tym samym roku został zamordowany.

3. Okres największego boomu gospodarczego w historii Stanów Zjednoczonych przypadł na lata 1865-1898 (ang. Gilded Age). W tym czasie nie było w USA ani banku centralnego, ani podatku dochodowego. Dziś amerykańska ordynacja podatkowa ma długość prawie 13 mil, a dług publiczny dawno przekroczył 17 bilionów USD. Jak przyrasta dług USA w czasie rzeczywistym, możesz zobaczyć tutaj.

4. FED to maszynka do robienia długu. Od jego powstania amerykański dług publiczny wzrósł 5000-krotnie. Mechanizm zadłużania jest prosty. Prawo do emisji (bezwartościowego) pieniądza ma wyłącznie FED. Oznacza to, że rząd, chcąc sfinansować dowolny projekt czy inicjatywę, musi pożyczyć pieniądze od FED-u, tym samym generując dług publiczny, który spłaca społeczeństwo w formie podatku dochodowego. Nie jest dziełem przypadku, że podatek dochodowy w USA wprowadzono w tym samym roku, w którym powołano FED.

5. W latach 1800-1913 inflacja w Stanach Zjednoczonych była zjawiskiem sporadycznym (średnio 0,5% rocznie). Jednak z chwilą przejęcia przez FED kontroli nad polityką monetarną na stałe wpisała się w amerykański krajobraz gospodarczy (średnio 3,5% rocznie według oficjalnych statystyk). Tyle że oficjalne statystyki zafałszowują rzeczywisty obraz. Gdyby liczyć amerykańską inflację wg tej samej metody, która obowiązywała za kadencji prezydenta Jimmy’ego Cartera, wahałaby się ona między 8 a 10%. Przy okazji polecam stronę www.shadowstats.com, gdzie można znaleźć wszystkie amerykańskie wskaźniki gospodarcze liczone według starszych metodologii.

inflacja_USA

6. Obecne działania FED-u łudząco przypominają te z okresu Republiki Weimarskiej. Nie trzeba być omnibusem z historii, żeby wiedzieć, czym to się skończyło.

7. Bank centralny ma każdy ze 187 członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Funkcjonują one na takich samych bądź podobnych zasadach, co FED.

Argumentów przeciwko istnieniu banków centralnych jest wiele. Mógłbym je tu wyliczać znacznie dłużej, ale nawet z tych kilku przytoczonych można wysnuć wniosek, że ustanowienie banku centralnego w państwie, a następnie powierzenie mu kontroli nad polityką monetarną oraz roli emitenta jedynego legalnego środka płatniczego jest prostą drogą do zniewolenia społeczeństwa. Co gorsza, takie zniewolone społeczeństwo potem jeszcze płaci za swoją niewolę w formie różnych podatków i danin publicznych, które idą do kieszeni klasy rządzącej, międzynarodowej finansjery oraz na poczet niemożliwego do spłacenia długu.

Więcej statystyk i ciekawych faktów na temat amerykańskiej gospodarki znajdziesz we wpisach pt. Zmierzch imperium oraz Z cyklu obalamy mity, odc. 1 – Ameryka wychodzi z kryzysu.

Źródła zdjęć:

1. FED: www.stephansmithfx.com.
2. John F. Kennedy: www.inserbia.info.
3. Diagram: www.theburningplatform.com.

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Co ty kurwa wiesz o pieniądzu.

By | 2018-05-27T08:47:22+00:00 31 maja 2014|10 komentarzy

About the Author:

Kamil Cywka
Tłumacz, lektor, komentator, pisarz. Autor powieści pt. „Bękart” oraz zbioru wierszy pt. „Miłość, miasto, mrok”. Konserwatywny liberał. Interesują mnie głównie dziedziny takie jak historia, polityka, ekonomia, ideologie i doktryny oraz sprawy społeczne. Na The Spinning Top Blog staram się poruszać tematy pomijane w mediach głównego nurtu oraz promować wolność, samodzielne myślenie i świadome życie we wszystkich jego aspektach.

10 komentarzy

  1. matthew 01/06/2014 w 11:11 am - Odpowiedz

    Prawda jest taka, że ceny akcji na rynkach rozwiniętych są napompowane do granic możliwości. Obecna hossa trwa ponad 5 lat. Z miesiąca na miesiąc rosną środki na rachunkach funduszy inwestycyjnych, gdy coraz więcej ludzi korzysta z pomocy w postaci kartek na żywność. Jak to możliwe, że trwa hossa, gdy coraz więcej ludzi żyje w gorszych warunkach? To tylko kwestia czasu, gdy bańka na rynku akcji pęknie. Co nas wtedy czeka? Całkowite odejście od USD? A może jeszcze większy dodruk waluty ze strony USA?
    Dla osób zainteresowanych obecną sytuacją na rynku akcji, polecam artykuł http://independenttrader.pl/227,rynek_akcji_na_antenie_ntv.html

  2. TomaszMajewskiShow 03/06/2014 w 8:11 am - Odpowiedz

    Nie sto… FED to tylko przeniesienie Banku Anglii do bardziej bezpiecznej fortecy. Zniewolenie nie zaczęło się 23 grudnia 1913 roku, złoty standard wprowdził wielką recesje w Europie pod koniec XIX wieku (bodajże trwała 23 lata), o której ślad we współczesnych materiałach zaginął, ale można go namierzyć po pracach tamtych lat. Współczesny dollar to tylko kolorowe okulary, które mają przykryć fakt, że sposób jego działania jest dokładnie taki sam jak standard złota.

  3. Mik 03/06/2014 w 4:07 pm - Odpowiedz

    „Z miesiąca na miesiąc rosną środki na rachunkach funduszy inwestycyjnych, gdy coraz więcej ludzi korzysta z pomocy w postaci kartek na żywność”

    Dwie różne kwestie, ale powiązane. Fajnie, że ktoś pisze, ale pozwolę sobie porównać to do publikacji ekonomistów w sprawie misji na księżyc (żadna wyprawa na księżyc nie miała uzasadnienia ekonomicznego i to nie o ekonomię bezpośrednio chodziło). Dobrze, że ktoś pisze, ale niestety równocześnie wprowadza w błąd i tym samym oszukuje. Jest to temat na tyle ciekawy i bardzo szeroki niż te 20-30 linii tekstu.

    Info:
    Uzależnienie PLN od USD nie jest takie złe. Wszystko ma ramy czasowe. Ale i tak nikt tego nie przestrzega – szukajcie info!!!!!!! Myślcie!!!

  4. JJ 03/06/2014 w 5:54 pm - Odpowiedz

    Tutaj jest to wyjasnione jak to dziala https://www.youtube.com/watch?v=iFDe5kUUyT0
    Wierzcie czy nie ale matrix jest piekny.

    • Kamil Cywka
      Kamil Cywka 03/06/2014 w 5:57 pm - Odpowiedz

      W imieniu przedmówcy polecam całą serię – jest chyba z 5 odcinków. Mike Maloney to szanowany historyk monetarny. Potrafi w prosty sposób opowiadać o rzeczach, które wielu ludziom ciężko zrozumieć.

      • TomaszMajewskiShow 06/06/2014 w 2:19 pm - Odpowiedz

        Mike Maloney to Juda. Zamiast dolara proponuje kupowanie wirtualnego złota i śrebra, które przez wieki było dokładnie takim samym oszustwem jak dzisiejszy dolar.

        • Kamil Cywka
          Kamil Cywka 06/06/2014 w 2:21 pm - Odpowiedz

          Jak to wirtualnego? Zdaje się, że jego firma nie handluje kontraktami na rynku futures ani jednostkami ETF-ów, a tylko fizycznym złotem i srebrem?

          • TomaszMajewskiShow 07/06/2014 w 7:46 am - Odpowiedz

            Kupując pokazują ci sztabki, robią zdjęcia, wysyłają twoją część do ciebie? W 1944 system z Bretton Woods wyznaczył jedynego Pana na tej ziemi. Niby w USA było najbezpieczniej i wszyscy tam wywozili złoto. Charles de Gaulle chciał odzyskać złoto w latach 60-ch i jakie odniósł sukcesy? W latach 70-ch 70% całego złota świata było w USA, ale bynajmniej nie w rządowych skarbcach. Kupować można wtedy, kiedy masz na tym kontrolę lub ktoś, komu to zleciłeś, jest w stanie to uczynić.
            On zachęca do tego samego, do czego zachęcał Karol Marks w swoim Kapitale. Co pisał? Złoto to pieniądzm pieniądz to złoto. Europa po wprowdzeniu parytetu złota w XIX wieku miała największy kryzys (bodajżę 26 lat), a następnie ten koń trojański sprzedano carskiej Rosji. Wiemy co się wydarzyło z Rosją. Po wyczerpaniu piramidy finansowej zwanej dolarem wracamy do poprzedniego mechanizmu. Handel jedyną wartośćią według „dzieł Mika Maloney`a, to powtórka z rozrywki. Karol Marks jak wiadomo pracował za pieniądze angielskiego wywiadu i mieszkał w Anglii. Następnie jak wiemy ten samograj wyemigrował do USA. Po I i II wojnach światowych nie miało już być na tej ziemi konkurenta…

  5. – Blogi godne polecenia 12/06/2014 w 5:31 am - Odpowiedz

    […] Zobacz też: Sto lat niewoli. […]

  6. […] czasem kolega Kamil podjął się tematu wyliczenia ile lat znajdujemy się w tej niewoli i właśnie dlatego zdecydowałem się na, […]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.